BiznesINFO.pl
węgiel PDP

East News

Posłowie chcą czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla niespełniającego norm jakościowych

30 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Sejmowa komisja gospodarki rozpatrzyła poprawki do projektu ustawy o wsparciu przedsiębiorców w związku z wysokimi cenami energii. Zaproponowała także, by czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla brunatnego niespełniającego norm. 

Czasowe zniesienie zakazu sprzedaży węgla niespełniającego norm

Sejmowa komisja gospodarki zaproponowała, by czasowo zawiesić zakaz sprzedaży węgla brunatnego niespełniającego norm jakościowych oraz kary za jego sprzedaż. Poprawkę w tej sprawie zgłoszono do projektu ustawy ws. wsparcia przedsiębiorców w związku z wysokimi cenami energii.

Teoretycznie poprawka nie ma związku z rozpatrywanym projektem i wymaga wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, na co zwracali uwagę legislatorzy.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przyznał, że uwagi te są zrozumiałe, ale odrębny proces legislacyjny wprowadzający te zmiany byłby pracochłonny.  "Odstępstwo od reguł czynimy, by zapewnić surowiec do ogrzewania domów. Jest to czasowe, do 30 kwietnia 2023 r., więc ten sezon traktujemy wyjątkowo z oczywistych względów" - powiedział Buda.

Wsparcie przedsiębiorców w związku sytuacją na rynku energii

Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła siedem poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania do projektu ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii.

Ustawa przewiduje, że w drodze ustawy rząd może przyjąć program udzielania przedsiębiorcom pomocy. Określi także kryteria otrzymania wsparcia.

Zgodnie z projektem programy wsparcia dla przedsiębiorców ma być nadwyżka finansowa zgromadzona w Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji (FRPKE), a także środki pochodzące z pożyczki z budżetu państwa w wysokości 5 mld zł w 2023 roku.

Projekt trafi teraz do trzeciego czytania (głosowania). (PAP)

Tagi:

węgiel

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

NIK skontrolowała biomasę. Widzi w niej potencjał dla produkcji energii

Czytaj więcej >

Energetyka

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron apeluje do części klientów. Jeśli chcą płacić mniej za prąd, muszą zmienić umowy

Czytaj więcej >
Dostawcy kombinują, podwyżki ceny prądu stają się faktem

Energetyka

Rachunki za prąd będą wyższe pomimo zamrożenia cen

Czytaj więcej >
Program "Mój prąd" rozpocznie się już wkrótce. Fot. pxhere.com

Energetyka

Urząd Regulacji Energetyki wyzerował stawkę opłaty OZE

Czytaj więcej >

Energetyka

Biedaszyby w Wałbrzychu. Mieszkańcy wykopują węgiel z… ogródka

Czytaj więcej >