Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ponad 500 zł od ZUS. Mało osób wie o tym dodatku
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 11.07.2023 08:19

Ponad 500 zł od ZUS. Mało osób wie o tym dodatku

banknoty
Biznesinfo

Niewiele osób wie o dodatku dla sierot zupełnych. Od 1 marca 2023 roku wysokość świadczenia wynosi 553,30 zł. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać także osoba, która dostaje rentę po zmarłej matce, a ojciec jest nieznany.

Dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek dla sierot zupełnych jest pomocą finansową dla osób, które nie posiadają rodziców. Jak czytamy w informacji przesłanej przez ZUS do redakcji Biznes Info, wypłata może mieć także miejsce, kiedy matka dziecka zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana, czyli potencjalnie wciąż może żyć.

- W tym wypadku ojciec wnioskodawcy musi być osobą nieznaną już w momencie narodzin – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Dodatek wypłacamy każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej – dodaje.

Aby go otrzymać, trzeba spełnić równocześnie dwa warunki. Jak wyjaśnia rzeczniczka, trzeba być sierotą bez rodziców i mieć prawo do renty rodzinnej. 

Wysokość dodatku

Kwota dodatku jest stała, ale co roku waloryzowana. Od 1 marca 2023 roku wynosi 553,30 zł miesięcznie.

Dodatek ten jest wypłacany razem z rentą rodzinną po zmarłym rodzicu. Dziecko może otrzymywać tę rentę do momentu ukończenia 16 roku życia, a w przypadku kontynuowania nauki - do ukończenia 25 roku życia lub do zakończenia roku akademickiego, jeżeli dziecko osiągnie ten wiek w ostatnim roku studiów.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej

O dodatek może wnioskować zarówno osoba mająca prawa do niego, jak i opiekun osoby małoletniej - środki te można otrzymać także, gdy dziecko jest w rodzinie zastępczej.

Aby otrzymać dodatek, należy złożyć wniosek do ZUS ( druk ERRD). Należy dołączyć do niego dokumenty potwierdzające zgon obojga rodziców. W przypadku gdy ojciec jest nieznany, do aktu zgonu matki należy dołączyć akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Tagi: ZUS