BiznesINFO.pl
pilne

biznesinfo.pl

Polski Ład przemyca drożyznę. Koszty wzrosną o 575 zł

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Polski Ład ma zapoczątkować finansowy reset, który nie dla wszystkich jest korzystny. Niektórzy przedsiębiorcy będą musieli przekazać w ręce państwa dodatkowe 575 zł już od przyszłego roku. Wyjątkowo dotkliwa będzie podwyżka składki zdrowotnej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak Polski Ład wpłynie na koszty zatrudnienia

  • Które wskaźniki podnoszą wydatki przedsiębiorców

  • Ile może wynosić składka zdrowotna

Polski Ład wcale nie taki praktyczny. Przedsiębiorcy zapłacą więcej

Polski Ład wpłynie na koszty zatrudnienia. I choć rządzący nieustannie przekonują, że sytuacja materialna pracowników ulegnie poprawie, to niewiele mówią na temat tych, którzy na nowej strategii stracą. A to grono będzie dość spore.

Dla kogo Polski Ład nie będzie korzystny? Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą ponad 2 lata.

Zanim do kieszeni zajrzy im Polski Ład, będą musieli zmierzyć się z podwyżką danin publicznych. Business Insider Polska donosi, że składka ZUS wzrośnie aż o 11 proc., czyli o 119 zł. W rezultacie przedsiębiorca będzie musiał przekazać 1194 zł miesięcznie.

Skąd te niekorzystne wyliczenia? Wszystkiemu winna jest planowana podwyżka płacy minimalnej z 2,8 tys. zł do 3 tys. zł brutto, czyli o 7,1 proc. Poza tym rząd przewiduje także wzrost realnego wynagrodzenia o 6,4 proc. To właśnie te dwa wskaźniki kształtują zryczałtowaną składkę, którą muszą płacić przedsiębiorcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polski Ład z dotkliwą składką zdrowotną

Jedyna niewiadoma to składka zdrowotna. Obecne zasady wskazują, że jej ostateczna wysokość zostanie zaprezentowana dopiero w przyszłym roku. Jednak już teraz można dokonać szacunkowych obliczeń.

W wyliczeniach uwzględnia 75 proc. średniej pensji, która w ubiegłym roku wynosiła 4 242,38 zł. Składka zdrowotna opiewa na 9 proc., w związku z czym przedsiębiorcy musieli przekazać w ręce ZUS 381,81 zł.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło od stycznia o 7,4 proc. w ujęciu rok do roku. Zakładając, że ten trend wzrostowy się utrzyma, przedsiębiorcy będą musieli uregulować składkę zdrowotną wyższą o 7,4 proc., a więc ok. 410 zł. Po dodaniu tych szacunków do pozostałych składek osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą 1457 zł, co oznacza odjęcie od zarobków ok. 147 zł w skali miesiąca.

Jednak Polski Ład może przelać czarę goryczy. Założenia strategii wskazują bowiem, że składka zdrowotna ma być wyższa. Polski Ład przewróci ten system do góry nogami. Premier Mateusz Morawiecki przekazał bowiem, że ryczałtowa składka zdrowotna nie zostanie całkowicie zlikwidowana. Mimo tego to założenie jest wyjątkowo niekorzystne dla przedsiębiorców.

Portal zus.pox.pl podaje, że od ryczałtu w wysokości 509,08 zł nie będzie można odliczyć od podatku. Co to oznacza w praktyce? Dotychczas ryczałtowiec mógł liczyć na częściowe odliczenie i płacił 1128,71 zł. Polski Ład sprawi, że przekaże w ramach składek 1703 zł. To więcej o 575 zł w skali miesiąca niż obecnie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

składki ZUSpodwyżka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >
Radio ZET: W piątek głosowanie nad zmianą premiera. Znane jest nazwisko kandydatki na fotel szefa rządu

Polska i Świat

Zapowiedź Mateusza Morawieckiego. Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 roku

Czytaj więcej >
Flickr/Maks Manuals/zdjęcie ilustracyjne

Polska i Świat

Czym palić w piecu? Nie każdy węgiel się nadaje, możesz narazić się na srogi mandat

Czytaj więcej >
Źródło: mat. pras. Baltic Pipe

Polska i Świat

Polskie służby ćwiczą ochronę Baltic Pipe przed potencjalnym atakiem terrorystycznym

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli nie dopilnujesz jednej sprawy, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >