Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polska bogatsza od Portugalii. Doganiamy zachód?
Maria Glinka
Maria Glinka 26.02.2020 01:00

Polska bogatsza od Portugalii. Doganiamy zachód?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Polska z lepszym wynikiem niż kolejne państwo z Europy Zachodniej

Polska depcze po piętach zamożnym państwom europejskim. Dochód na mieszkańca z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych w 2019 r. wyniósł w Polsce 33 891 dolarów, podczas gdy w Portugalii 33 665 dolarów.

MFW oświadczył, że tendencja, zgodnie z którą Polska zmniejsza dyspropocje względem państw Europy Zachodniej, będzie się utrzymywała. Według prognoz tegoroczne tempo wzrostu PKB osiągnie poziom 3,1 proc, a w Portugalii zaledwie 1,6 proc. Warto podkreślić, że na początku poprzedniej dekady wzrost PKB Portugalii nie osiągnął poziomu nawet 1 proc.

Eksperci donoszą, że na zaistniałą sytuacją ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest prężny rozwój gospodarki, którego doświadcza Polska.

Z kolei Portugalia, która 10 lat temu była zmuszona zgłosić się do MFW o pożyczkę, aby uchronić się przed bankructwem, nie może pochwalić się dynamizacją gospodarki.

Zarówno Węgry, jak i Czechy odnotowały pozytywne wyniki w ostatnim czasie - podaje Business Insider Polska. W omawianym wskaźniku Węgrzy wyprzedzili zarówno Portugalczyków, jak i Polaków.

Przyczyny rozpędu Polski i przestoju Portugalii

Z kolei Czesi (38,5 tys.) wkrótce mają wyższy poziom bogactwa niż Włosi (40,4 tys. dolarów). Ma to związek z nieumiejętnym radzeniem sobie włoskich władz z trwającym od dekad "marazmem gospodarczym". Mimo tego włoska gospodarka plasuje się obecnie na ósmym miejscu na świecie pod względem wielkości, ale w ciągu ostatniej dekady jej pozycja obniżyła się o dwie lokaty.

Największym wyzwaniem dla państw regionu będzie osiągnięciu poziomu Hiszpanii, która z wynikiem 41,6 tys. dolarów przeskoczyła Włochy w ubiegłym roku - informuje Rzeczpospolita.

Inne wskaźniki mniej optymistyczne

W celu pomiaru bogactwa państw można wykorzystać także inne parametry m.in. PPS, czyli parytet siły nabywczej - przypomina next.gazeta.pl. W tej kategorii Portugalia, z wynikiem 18,51 tys.,w dalszym ciągu przegania Polskę (16,25 tys.).

Również wśród sąsiadów Polski zaobserwowano wyższe wyniki - w Czechach 18,85 tys., na Litwie 18,39 ty.s, a na Słowacji 17,69 tys. Dane z Niemiec (29,95 tys.), Austrii (27,73 tys.) i Holandii (25,65 tys.) świadczą o tym, jak daleko nam jeszcze do europejskich potęg ekonomicznych.Polska pozostaje daleko w tyle za bogatszymi państwami Europy Zachodniej także w kontekście płacy minimalnej. Wynagrodzenie minimalne w Polsce (611 euro) jest zbliżone do najniższych zarobków w Czechach (575 euro) i na Słowacji (580 euro), ale nadal bardzo odbiega od standardów w Portugalii (741 euro), Hiszpanii (1050 euro), Niemczech (1584 euro) czy Francji (1539 euro).