Polska zamożniejsza od Portugalii
Pixabay/nattanan23
Autor Maria Glinka - 26 Lutego 2020

Polska bogatsza od Portugalii. Doganiamy zachód?

Polska przegoniła Portugalię pod względem dochodu na mieszkańca. Informacja opublikowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest zapowiedzią długotrwałego trendu, , zgodnie z którym Polska ma skracać dystans do najbogatszych europejskich gospodarek.

Polska z lepszym wynikiem niż kolejne państwo z Europy Zachodniej

Polska depcze po piętach zamożnym państwom europejskim. Dochód na mieszkańca z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych w 2019 r. wyniósł w Polsce 33 891 dolarów, podczas gdy w Portugalii 33 665 dolarów.

MFW oświadczył, że tendencja, zgodnie z którą Polska zmniejsza dyspropocje względem państw Europy Zachodniej, będzie się utrzymywała. Według prognoz tegoroczne tempo wzrostu PKB osiągnie poziom 3,1 proc, a w Portugalii zaledwie 1,6 proc. Warto podkreślić, że na początku poprzedniej dekady wzrost PKB Portugalii nie osiągnął poziomu nawet 1 proc.

Dziennikarz RMF FM: Teresa Czerwińska, była minister finansów, wywalczyła wysokie, europejskie stanowiskoDziennikarz RMF FM: Teresa Czerwińska, była minister finansów, wywalczyła wysokie, europejskie stanowiskoCzytaj dalej

Eksperci donoszą, że na zaistniałą sytuacją ma wpływ wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest prężny rozwój gospodarki, którego doświadcza Polska.

Z kolei Portugalia, która 10 lat temu była zmuszona zgłosić się do MFW o pożyczkę, aby uchronić się przed bankructwem, nie może pochwalić się dynamizacją gospodarki.

Zarówno Węgry, jak i Czechy odnotowały pozytywne wyniki w ostatnim czasie - podaje Business Insider Polska. W omawianym wskaźniku Węgrzy wyprzedzili zarówno Portugalczyków, jak i Polaków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. W listopadzie zapłaciłbyś za niego 25 zł. Dzisiaj można go sprzedać za 40 razy tyle
2. Był twarzą TVP przez 25 lat, dziś nie ukrywa rozgoryczenia. "Niewyobrażalna paranoja"

Przyczyny rozpędu Polski i przestoju Portugalii

Z kolei Czesi (38,5 tys.) wkrótce mają wyższy poziom bogactwa niż Włosi (40,4 tys. dolarów). Ma to związek z nieumiejętnym radzeniem sobie włoskich władz z trwającym od dekad "marazmem gospodarczym". Mimo tego włoska gospodarka plasuje się obecnie na ósmym miejscu na świecie pod względem wielkości, ale w ciągu ostatniej dekady jej pozycja obniżyła się o dwie lokaty.

Największym wyzwaniem dla państw regionu będzie osiągnięciu poziomu Hiszpanii, która z wynikiem 41,6 tys. dolarów przeskoczyła Włochy w ubiegłym roku - informuje Rzeczpospolita.

TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Inne wskaźniki mniej optymistyczne

W celu pomiaru bogactwa państw można wykorzystać także inne parametry m.in. PPS, czyli parytet siły nabywczej - przypomina next.gazeta.pl. W tej kategorii Portugalia, z wynikiem 18,51 tys.,w dalszym ciągu przegania Polskę (16,25 tys.).

Również wśród sąsiadów Polski zaobserwowano wyższe wyniki - w Czechach 18,85 tys., na Litwie 18,39 ty.s, a na Słowacji 17,69 tys. Dane z Niemiec (29,95 tys.), Austrii (27,73 tys.) i Holandii (25,65 tys.) świadczą o tym, jak daleko nam jeszcze do europejskich potęg ekonomicznych.
Polska pozostaje daleko w tyle za bogatszymi państwami Europy Zachodniej także w kontekście płacy minimalnej. Wynagrodzenie minimalne w Polsce (611 euro) jest zbliżone do najniższych zarobków w Czechach (575 euro) i na Słowacji (580 euro), ale nadal bardzo odbiega od standardów w Portugalii (741 euro), Hiszpanii (1050 euro), Niemczech (1584 euro) czy Francji (1539 euro).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
Absolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówAbsolutna awangarda elektroniczna. TOP 10 smartfonówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News