Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwyżka zasiłku pogrzebowego? Potencjalne kwoty zaskakują
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 01.11.2023 10:18

Podwyżka zasiłku pogrzebowego? Potencjalne kwoty zaskakują

Groby na cmentarzu
BiznesINFO

Obecna wysokość zasiłku pogrzebowego może nie pokryć do końca wszystkich wydatków związanych z ostatnim pożegnaniem krewnego. Co prawda wśród wyborczych obietnic można znaleźć propozycje podniesienia jego wysokości - ale jakie są konkretne proponowane kwoty?

Problem zasiłku pogrzebowego

Kwestia reformy zasiłku pogrzebowego wraca jak bumerang. Nic dziwnego - jak podaje serwis Business Insider, ostatnie zmiany dotyczące tegoż świadczenia zostały wprowadzone aż 12 lat temu.

Efektem aż tak długiego okresu bez zmian są poważne problemy, z jakimi muszą zmierzyć się osoby żegnające krewnych i przyjaciół. Kwota zasiłku coraz częściej nie pokrywa już wszystkich wydatków, a według danych Business Insidera aż połowa Polaków ma trudności z dokładaniem brakujących pieniędzy do pełnej kwoty pogrzebu.

Propozycje reform

Nic zatem dziwnego, że w ostatniej kampanii wyborczej reformę zasiłku pogrzebowego zawarły w swoich programach dwa komitety: Lewica oraz Koalicja Obywatelska. Zdaniem Business Insidera, obie partie mają wejść w skład nowego rządu, co daje szansę na realizację obietnicy.

Jak konkretnie ma jednak wyglądać proponowana reforma? Zdaniem eksperta emerytalnego i rynku pracy Oskara Sobolewskiego, którego cytuje serwis Business Insider, zmiany powinny powiązać zasiłek pogrzebowy z innym świadczeniem. Pozwoliłoby to niejako na jego automatyczną waloryzację.

Nowe kwoty zasiłku pogrzebowego

Ile będzie wynosił zasiłek pogrzebowy po reformie? Tutaj już jest nieco większy rozstrzał, ponieważ Lewica i Koalicja Obywatelska nie mają jednakowego stanowiska co do wysokości świadczenia. Z informacji Business Insidera wynika, że ci pierwsi chcą podnieść wypłacaną sumę do poziomu 8 tys. zł i zapewnić jego waloryzację co roku, zaś KO proponuje zrównanie zasiłku z kwotą 150 proc. minimalnej wypłaty - od lipca 2024 r. ma to być 6450 zł.

Nie wiadomo, czy reforma obejmie grono osób objętych świadczeniem. Jak podaje serwis Business Insider, obecnie świadczenie można otrzymać m.in. po śmierci ubezpieczonego w ZUS lub członka jego rodziny, emeryta bądź rencisty. Środki z zasiłku mogą otrzymać te osoby, które pokryły koszty pogrzebu - muszą jednak uprzednio złożyć wniosek i załączyć do niego m.in. akt zgonu, rachunki z kosztami pogrzebu czy dokumenty potwierdzające pokrewieństwo.