Podwyżka VAT została wprowadzona przez rząd PO-PSL w 2012 roku. Od tego czasu kolejne rządy utrzymywały wyższe podatki, ale to może się niedługo zmienić
Flickr
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Stycznia 2020

Rząd cofnie podwyżkę VAT wprowadzoną kilka lat temu? Niższy podatek może wrócić już niedługo

Podwyżka VAT może zostać anulowana przez rząd. Niewykluczone, że obniżenie podatku może nastąpić już niedługo, w 2022 roku - informuje “Rzeczpospolita”.

Podwyżka VAT anulowana?

Tegoroczny budżet ma być pierwszym “bez deficytu”, co oznacza, że dochody mają się wyrównywać z wydatkami. I choć działania rządu nazywane są przez opozycję “pudrowaniem rzeczywistości” i “księgowymi sztuczkami”, które tak naprawdę pogłębią deficyt, to dla obywateli są też dobre informacje. “Rzeczpospolita” podaje, że wprowadzona kilka lat temu podwyżka VAT może zostać anulowana. Powrót do niższych stawek nastąpiłby w 2022 roku.

Zapukają do drzwi i sprawdzą, czy stosujesz się do przepisów. Ten, kto ich nie wpuścił stanie przed sądemZapukają do drzwi i sprawdzą, czy stosujesz się do przepisów. Ten, kto ich nie wpuścił stanie przed sądemCzytaj dalej

Dwa warunki

Zgodnie z regulacjami ustawowymi podwyżka VAT zostanie anulowana, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. “Po pierwsze, państwowy dług publiczny, pomniejszony m.in. o wolne środki, ma być niższy niż 43 proc. PKB. W projekcie budżetu prognozuje się, że na koniec 2020 r. tak liczony dług sięgnie 42,6 proc. PKB” - czytamy.

Drugi warunek jest trudniejszy do realizacji. “Skumulowana (począwszy od 2014 r.) suma odchyleń deficytu sektora finansów publicznych od MTO (średniookresowego celu budżetowego, który wynosi -1 proc. PKB) musi być większa niż minus 6 pkt proc.” - pisze “Rz”.

Ze sprawozdania budżetowego za 2018 r. wynika, że suma ta wynosiła minus 4,59 pkt proc. Mamy więc przestrzeń na ponad 1,4 pkt proc. i jest nadzieja, że na koniec 2020 także ten drugi warunek zostanie spełniony - ocenia na łamach “Rz” Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, to obniżka VAT weszłaby w życie od 2022 roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów Polacy mogliby na tym zyskać nawet 9,3 mld zł.

“Obniżka VAT byłaby miłym prezentem”

W rozmowie z “Rz” Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millenium stwierdził, że obniżka VAT byłaby miłym prezentem, a ostatnio takich jest całkiem dużo. - Takich jak choćby 13. i 14. emerytura, które będą obciążały kasę państwa od 2021 r. w sytuacji spowolnienie gospodarczego. Wydaje się, że rząd będzie musiał wybierać: albo niższy VAT dla wszystkich konsumentów, albo dodatkowe transfery bezpośrednio trafiające do portfeli wybranych grup wyborców. Myślę, że wybierze to drugie - powiedział na łamach “Rz” ekspert.

Nadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadachNadchodzą ważne zmiany terminów 500 plus. Pieniądze będą przyznawane na innych zasadachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Emeryci dostaną nawet blisko 2 tys. zł więcej. Wystarczy, że spełnią warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News