Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podwójna emerytura dla seniorów. Wielu może skorzystać, ale trzeba spełnić kluczowe warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.01.2024 11:00

Podwójna emerytura dla seniorów. Wielu może skorzystać, ale trzeba spełnić kluczowe warunki

Seniorki
Pixabay/silviarita

Pobieranie podwójnej emerytury to wymarzony scenariusz dla wielu seniorów. Jak się okazuje, taka możliwość istnieje naprawdę i wybrane osoby mogą otrzymywać pieniądze z dwóch instytucji - ZUS i KRUS. Kto może liczyć na podwójne świadczenie?

Emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Do otrzymania emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych konieczne jest przede wszystkim osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego. Wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. To świadczenie jest znane niemal wszystkim, ale niektórzy seniorzy mogą nie wiedzieć, że nie jest jedynym, które im się należy. Wybranym osobom bowiem przysługuje także emerytura z innej instytucji.

Kontrolerzy zapukają do drzwi milionów Polaków. Trzeba otworzyć, mogą się posypać potężne kary

Nie tylko ZUS może wypłacać emeryturę

Seniorzy mogą liczy również na emeryturę rolniczą z KRUS. Podstawowym warunkiem ubiegania się o to świadczeni jest prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz możliwość udokumentowania, że dana osoba opłacała składki na ubezpieczenia społeczne rolników. W przypadku emerytury rolniczej także konieczne będzie osiągnięcie powszechnego wielu emerytalnego. 

Podwójna emerytura? To możliwe

Jak się okazuje, senior może pobierać dwa świadczenia emerytalne - z ZUS i z KRUS. Niezbędne będzie oczywiście ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, ale także trzeba posiadać odpowiednie okresy składkowe i nieskładkowe w obu instytucjach. Należy pamiętać, że brak nawet tylko jednego okresu składkowego, uniemożliwia przyznanie emerytury. 

Zobacz także: Szykują się rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatku PIT. Skorzysta prawie 4 mln osób