BiznesINFO.pl
Podatki z Unii Europejskiej

pixbay.com you_littleswine

Unia Europejska nie jest studnią bez dna. Nałoży na Polskę nowe, ogromne podatki

3 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Nowe podatki z Unii Europejskiej uderzą także w Polskę. Obecnie trwają prace nad nowymi opłatami, która będą musiały uiścić państwa członkowskie. Wspólnota potrzebuje pieniędzy na fundusz odbudowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie podatki planuje UE

  • Która opłata została już wprowadzona

  • W jakich latach wejdą nowe formy opodatkowania

Nowe podatki Unii Europejskiej. Członkostwo to nie tylko dotacje, ale i obowiązki

Kolejne podatki dla państw należących do europejskiej wspólnoty są więcej niż pewne. Jak twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), w 2021 roku trzeba będzie zapłacić podatek od niepoddanych recyklingowi odpadów z tworzyw sztucznych, ponadto w planach są podatki cyfrowe, węglowe i transakcyjne.

Opracowanie potrzebnych ustaw jest już kwestią czasu, pracuje nad nimi UE i OECD. Pandemia i potrzeba zdobycia nowych środków na odbudowę po kryzysie, prawdopodobnie przyśpieszy proces wprowadzania ustaw podatkowych.

Podatek cyfrowy uderzy w wielkie korporacje

PIE powołujące się na badania OECD twierdzi, że każdego roku państwa członkowskie tracą do 240 mln dolarów przez unikanie opodatkowania przez wielkie koncerny. Z kolei Tax Justice Network uważa, że straty są znacznie wyższe i mogą sięgać nawet pół miliarda dolarów.

Zdaniem PIE, powodem problemu jest rejestrowanie wielkich firm w rajach podatkowych. W efekcie korporacje nie odprowadzają podatków w krajach świadczenia usług. Prym w tym procederze wiodą firmy zajmujące się technologią cyfrową.

Podatek cyfrowy ma wynieść 10 proc. rocznego obrotu, jeśli firma technologiczna nie będzie przestrzegać regulacji nałożonych przez UE. Ponadto przy wprowadzeniu globalnego podatku minimalnego CIT, międzynarodowe wpływy podatkowe mogłyby wzrosnąć nawet o 50-80 mld dolarów rocznie.

- Kwota ta mogłaby sięgnąć nawet 100 mld dol., jeżeli dodać do niej istniejący już w USA minimalny podatek od zysków uzyskanych za granicą - mówią przedstawiciele PIE. 

Jeden podatek wszedł już w życie. Polska może zapłacić nawet 600 mln euro

W celu pokrycia kosztów Funduszu Odbudowy, od 1 stycznia 2021 roku w życie wszedł podatek od niepoddanych recyklingowi odpadów z tworzyw sztucznych. Stawka wynosi 0,8 euro za każdy kilogram odpadów, które nie zostały przetworzone. Przy założeniu, że utrzyma się trend z 2021 roku, Polska musiałaby zapłacić nawet 600 mln euro.

- W 2019 r. polskie przedsiębiorstwa wprowadziły na rynek ok. 1 mln ton opakowań z tworzyw sztucznych, z czego recyklingowi zostało poddane jedynie 23,5 proc. - mówili analitycy PIE.

Od 2023 roku wejdzie w życie podatek węglowy, od 2027 transakcyjny

Projekt podatku węglowego ma zostać przedstawiony w 2021 roku, ale wejść w życie ma dopiero za 2 lata. UE będzie naliczać cła na produkty, których proces produkcyjny wymaga dużej emisji CO2. Uzasadnieniem opłaty jest konieczność zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko, który powoduje obecny kształt gospodarki światowej. Jedynym sposobem na uniknięcie podatków, byłaby więc zmiana systemu produkcji na bardziej przyjazny środowisku.

Ponadto po 2027 roku w życie wejdzie podatek od transakcji firmowych. Jak jednak zaznacza PIE, w zależności od tego jak będą postępować negocjacje OECD, możliwe że państwa wspólnoty będą mogły wprowadzić go we własnym zakresie. Tak było choćby w Polsce z podatkiem cyfrowym, gdy w 2020 roku wprowadzono podatek audiowizualny.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >