BiznesINFO.pl
Choć podatek od smarftona budzi sprzeciw prezydenta, rząd nad nim pracuje

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News

Podatek od smartfona z zielonym światłem rządu. Prace trwają mimo weta prezydenta

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Mimo sprzeciwu prezydenta w rządzie toczy się dyskusja nad opłatą reprograficzną, zwaną potocznie podatkiem od smartfona. Poinformował o tym w wywiadzie radiowym rzecznik rządu Piotr Mueller. Nie wiadomo jednak jaka będzie jej wysokość. Fakt, że rządzący

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W rządzie trwają dyskusje nad podatkiem od smartfona

  • Kogo ma wspomóc nowa opłata

  • Czy smarftony i tablety zdrożeją

Będzie podatek od smartfona?

Co jakiś czas wraca kwestia tzw. opłaty reprograficznej zwanej potocznie podatkiem od smartfona. Opłata ta jest istotnym elementem ustawy o statusie artysty zawodowego, której projekt został pod koniec zeszłego roku wpisany do rządowego wykazu prac legislacyjnych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pilotowało prace nad projektem, stoi na stanowisku, że opłata reprograficzna nie jest podatkiem, gdyż „nie wpływa do budżetu państwa ani samorządów terytorialnych”. Jej wiodącym celem jest natomiast przekazywanie środków twórcom, ponieważ jak wskazuje resort „darmowe odtwarzanie ich utworów zwiększa atrakcyjność i popyt na urządzenia elektroniczne takie jak smartfony, tablety czy laptopy, a jednocześnie zmniejsza wpływy twórców ze sprzedaży swoich utworów”.

 - Przede wszystkim chodzi o to, żeby w Polsce artyści, ludzie kultury (...), żeby przeciętny polski artysta, który ma kłopoty z przeżyciem, a później na ogół ma bardzo niską albo w ogóle nie ma emerytury, mógł funkcjonować w sposób cywilizowanytłumaczył kilka miesięcy temu w rozmowie z Robertem Mazurkiem wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przekonywał wówczas, że po wprowadzeniu opłaty reprograficznej ceny smartfonów czy tabletów nie wzrosną.

Absolutnie nie spodziewam się, żeby ceny urządzeń wzrosły. Chociażby dlatego, że w Polsce ceny tych urządzeń są o kilkanaście procent większe niż np. w Niemczech, a w związku z tym jest bardzo duża możliwość, aby producenci i dystrybutorzy trzymali ceny na odpowiednim poziomie – tłumaczył wicepremier.

Rzecznik rządu ujawnił. Prace nad podatkiem od smartfonów trwają

Kwestia podatku od smartfona pojawiła się podczas czwartkowego wywiadu, jakiego Radiu Plus udzielił rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Jest zielone światło, aby procedować ten temat i ta dyskusja faktycznie w rządzie już się w tej chwili toczy – przyznał rzecznik rządu.  

- Faktycznie Ministerstwo Kultury podnosi argumenty dotyczące pewnej uczciwości wobec twórców, tych osób, których treści są prezentowane na tych urządzeniach. Nie wykluczam, że taka propozycja będzie przedmiotem obrad rządu i wejdzie na agendę sejmową –  dodał Mueller. Rzecznik rządu podkreślił jednak, że nie ma decyzji odnośnie wysokości tej opłaty.

Opłata budzi sprzeciw prezydenta i Polaków

W rządzie, jak mówi jego rzecznik, toczą się dyskusje w sprawie opłaty. Mogą się one jednak okazać jałowe, gdyż jak przypomina Money.pl, przeciwnikiem podatku od smartfona jest prezydent Andrzej Duda. Ten jeszcze w czerwcu 2020 zadeklarował, że nie podpisze ustawy, której ów podatek będzie elementem.

Przeciwnikiem wprowadzenia opłaty reprograficznej są także sprzedawcy i producenci. Ci nie wierzą w zapewnienia ministra kultury, iż ceny urządzeń nie wzrosną. Podatek od smartfona budzi również sprzeciw większości Polaków. Z sondażu Social Changes dla „Rzeczpospolitej” wynika, że na jego wprowadzenie nie zgadza się aż 75 proc. respondentów.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >