fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.03.2019. n/z Plik polskich pieniedzy w portfelu.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 15 Września 2020

Państwo ściągnie od ciebie pieniądze, za co się da. Podatek od betonu już funkcjonuje

Podatek od betonu? To niestety nie jest kiepski żart. Państwo kładzie łapę na każdym aspekcie życia obywatela, a tym razem trafiło na beton. Czym jest podatek od betonu i kto będzie musiał go zapłacić? Takie pytania postawił "Dziennik Gazeta Prawna". Co więcej, resort odpowiada.

Podatek od betonu zbliża się wielkimi krokami

Podatek od betonu nie brzmi jak kiepski żart, a wręcz przeciwnie. Jest to danina, która już funkcjonuje, ale ale obecnie dotyczy jedynie właścicieli działek powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, którzy zabetonują więcej niż 70 proc. powierzchni. Po zmianach, które prawdopodobnie wejdą w życie, podatek od betonu zapłacą także właściciele zwykłych nieruchomości. Jak wylicza Dziennik Gazeta Prawna, właściciele nieruchomości płacą już podatek od nieruchomości, a podatek od betonu obciąży ich dodatkowo. O co dokładnie chodzi w zmianach dot. podatku od betonu?

Podatek od betonu wzbudził wątpliwości DGP, który zadał w tej sprawie pytanie odpowiedniemu resortowi.

- Konieczność uiszczenia opłaty za utraconą retencję zostanie rozszerzona na właścicieli domów, którzy zabudowali co najmniej 51 proc. działki. Do obliczenia tej powierzchni będą wliczane: podjazdy do garażu, chodniki, a nawet fundament pod ogrodzenie, napisało w odpowiedzi Ministerstwo Gospodarki Morskiej. Podatek od betonu będą musieli uiszczać właściciele działek o powierzchni równej min. 600 mkw, którzy zabetonują co najmniej 50 proc. gruntu. Wszystko uderzy w zwykłych obywateli, a nie tak, jak do tej pory, w sklepy wielkopowierzchniowe.

Podatek od betonu uderzy Polaków po kieszeni

Podatek od nieruchomości nie ulegnie zmianie w kwestii kwot. Podobnie jak do tej pory będzie wynosił od 5 gr do 30 gr za mkw. Ministerstwo Gospodarki Morskiej w swojej odpowiedzi odsyła do rozporządzenia Rady Ministrów z 22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (Dz.U. poz. 2502), w którym wszystkie stawki są rozpisane bardzo dokładnie. Co więcej, wysokość podatku od betonu będzie zależała również od tego, ile deszczówki zatrzyma właściciel na swojej działce, np. w zbiornikach, kontenerach, beczkach, informuje DGP.

Podatek od deszczu będzie weryfikowany przez gminy.

- Mają one wystarczająco dużo danych, na podstawie których mogą weryfikować nieruchomości: decyzje o warunkach zabudowy, dane do naliczania opłat o podatku od nieruchomości, pozwolenia na budowę (zgodnie z art. 38 prawa budowlanego starosta przekazuje je gminom), informuje resort. Jak dodaje Dziennik Gazeta Prawna, jeśli ktoś będzie chciał wybudować na swojej działce zbiornik na deszczówkę do 10 m, nie będzie musiał uzyskiwać pozwolenia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News