BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Podatek katastralny. Czy może zostać wprowadzony w Polsce? Eksperci są za

1 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Podatek katastralny to popularne rozwiązanie w większości państw europejskich, przed którym wzbrania się polski rząd. Tymczasem eksperci wskazują, że wprowadzenie należności od wartości nieruchomości mogłoby położyć kres absurdom, kiedy to właściciel płaci więcej za garaż niż za mieszkanie. Odpowiednio skrojony podatek katastralny wcale nie musi uderzyć w osoby mniej zamożne, ale dotknie osoby posiadające wiele nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek katastralny

  • Jaki system ściągania opłat od nieruchomości obowiązuje w Polsce

  • Co na temat nowego podatku uważają eksperci

Podatek katastralny również w Polsce? Dyskusja ożywa na nowo

Podatek katastralny polega na pobieraniu opłaty od wartości nieruchomości. Na ten dość sprawiedliwy system zdecydowała się większość państw europejskich, choć stawki różnią się diametralnie.

Najwięcej, bo aż 3 proc. wartości nieruchomości, płaci się na Litwie, Łotwie i w Estonii. Najmniej – w Irlandii. Za posiadłość wartą około 1 mln euro właściciele przekazują tam 0,18 proc. w skali roku. Uśredniona wartość należności na terenie UE to 1,95 rocznie.

Tymczasem w Polsce obowiązują dwa odrębne podatki powiązane z powierzchnią – podatek od nieruchomości mieszkalnej i nieruchomości gospodarczej (np. od garażu). Portal money.pl podaje, że aktualnie podatek od nieruchomości mieszkalnej nie może być wyższy niż 85 gr za mkw. Z kolei opłata od nieruchomości gospodarczej wynosi maksymalnie 24,84 zł. To prawie 25 razy więcej.

W tym roku właściciel nieruchomości o powierzchni 150 mkw. (z garażem 30 mkw. i na działce o wielkości 1 tys. mkw.) musi zapłacić podatek za garaż i dom nieprzekraczający kwoty 872,70 zł. Podatek katastralny wyznaczony na poziomie średniej unijnej stawki wiązałby się z koniecznością przekazania aż 14 625 zł. Jednak zdaniem ekspertów podatek katastralny jest konieczny.

Podatek katastralny wcale nie musi być dotkliwy

Eksperci, z którymi rozmawiała Interia, wskazują, że zamożni Polacy zazwyczaj czerpią dochody nie z pracy, a z kapitału. Tym bardziej, że obecny system jest wyjątkowo korzystny dla osób, które posiadają wiele nieruchomości.

- Inwestycje w nieruchomości stały się jedną z bardziej popularnych metod lokowania kapitału, a są one nisko opodatkowane, bo przykładowo od dochodów z najmu można zapłacić podatek ryczałtowy w wysokości 8,5 proc. - tłumaczył Jakub Sawulski, który kieruje zespołem makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Specjaliści stoją na stanowisku, że podatek katastralny idealnie wpisywałby się w strategię zwiększania obciążeń dla osób najbogatszych, na której bazuje Polski Ład. - Z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej taki podatek jest uzasadniony - ocenił Sawulski.

Co zatem należy zrobić, aby podatek katastralny nie uderzył w osoby mniej zamożne? Ekspert wskazuje, że należność nie powinna obejmować obywateli, którzy od wielu lat mieszkają w centrum miast lub dużych domach. Dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie podatku katastralnego dopiero od drugiej nieruchomości albo wykluczenie z obowiązku podatkowego tej posiadłości, w której mniej zamożny Polak zamieszkuje.

Dlaczego rząd jeszcze nie zdecydował się na wprowadzenie takich zmian? Sawulski przyznał, że brak wiedzy na temat majątków Polaków jest ogromny, co sprawia, że podatek katastralny jest bardzo trudny do skalibrowania.

Podatek katastralny może przynieść także korzyści

Zwolennikiem podatku katastralnego jest także Adam Czerniak, ekonomista SGH i ekspert rynku nieruchomości. Jego zdaniem należność, nawet jeśli jej stawka nie będzie wysoka, może pełnić istotną rolę w kontekście postrzegania nieruchomości.

Obywatele bardzo często nie zdają sobie bowiem sprawy, ile tak naprawdę warta jest ich posiadłość. Wycena dokonana w ramach podatku katastralnego mogłaby sprawić, że nieruchomość stanie się ważnym elementem majątku, którym można zarządzać. Dzięki temu część osób może zdecydować się na sprzedaż, dzierżawę czy wynajem.

Istnieje jednak ryzyko, że podatek katastralny przełoży się na podwyżkę czynszów na rynku najmu. Jednak nawet i na to eksperci mają rozwiązanie. - Moja propozycja, która pozwoliłaby temu zapobiec, to możliwość odliczenia podatku katastralnego od podatku od dochodów z najmu - wskazywał Czerniak. Mimo tego Ministerstwo Finansów nie rozważa takich wariantów i  jak na razie nie pracuje nad wdrożeniem nowej należności.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

GUS podał najnowsze dane. Inflacja najwyższa od dekady

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

Niewiele brakowało a Joe Biden wycofałby się z polityki na samym początku kariery

Polska i świat

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USA

Czytaj więcej >
Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >