Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Czeka nas parę nowych podatków. Unie Europejska nie pozostawia wątpliwości
Radosław Święcki
Radosław Święcki 30.05.2020 02:00

Czeka nas parę nowych podatków. Unie Europejska nie pozostawia wątpliwości

W kogo uderzy nowe podatek?
pixabay/stevepb

Dla kogo nowe podatki?

Portugalska komisarz unijna ds. spójności i reform w rozmowie z „Expresso”, której treść ujawnia Polska Agencja Prasowa podkreśliła, że istnieje możliwość nałożenia na duże przedsiębiorstwa działające na terenie Unii Europejskiej nowych podatków. Mają one na celu wsparcie działań zmierzających do odbudowy unijnej gospodarki, która znalazła się w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.

-Zrozumieliśmy, że jeśli nie przyjmiemy silnej i zdeterminowanej postawy, to rozbiciu mógłby ulec rynek wewnętrzny oraz prawdopodobnie także wspólna waluta europejska – mówi w rozmowie z lizbońskim tygodnikiem Ferreria.

Unijna komisarz zdradziła, że nowe podatki mogą dotyczyć m.in. przedsiębiorstw działających w sektorze morskim, a także transportu lotniczego i branży cyfrowej.

Ferreira uważa, że zaprezentowany w mijającym tygodniu przez Komisję Europejską program odbudowy unijnej gospodarki powinien zostać jeszcze w czerwcu zaakceptowany przez Radę Europejską. Program opiewa na łączną kwotę 750 mld euro. Unijna komisarz nie wykluczyła jednak, że w ramach negocjacji dojdzie do pewnych korekt w programie zaproponowanym przez Komisję Europejską. Ferreira zadeklarowała jednak, że nie dojdzie do żadnych cięć w unijnej polityce spójności oraz w rolnictwie. W jej ocenie pierwsze środki w ramach programu zaczną być wypłacane przed końcem tego roku.

W rozmowie z lizbońskim tygodnikiem Ferreira podkreśliła również, że instytucje unijne oczekują, że każde z państw członkowskich UE do października przedstawi własny plan odbudowy gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa.