BiznesINFO.pl
PGNiG SA

PGNiG SA

Pilne oświadczenie PGNiG. Chodzi o ceny gazu, gigant odpowiada na spekulacje

13 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 25 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

PGNiG odniosło się do zarzutów o spekulacje na stratę obywateli. W ostatnim czasie pojawiło się wiele wiadomości o tym, że PGNiG w swoich sprawozdaniach przyznaje się do spekulacji cenami gazu.

Według jednego z użytkowników Twittera, który poinformował, że przeanalizował sprawozdania spółki, PGNiG zawierało transakcje pochodne, czym miało spekulować na cenach gazu.

primark-kolejka-wejście-obostrzenia w sklepach-iberion

Papier toaletowy ponownie znika z półek. Polacy boją się wzrostów cen

CZYTAJ DALEJ

Na takim działaniu tylko w jednym kwartale spółka miała stracić 1,5 mld zł.

Do sprawy odniówsł się też Radosław Sikorski, który podał na swoim Twitterze, że jeżeli te doniesienia się potwierdzą i nominaci Prawa i Sprawiedliwości w państwowej spółce realizowali taką politykę, to "to ten rząd powinien zostać zmieciony".

PGNiG odpowiada na zarzuty

– W związku z pojawieniem się nieprawdziwych informacji na temat transakcji zabezpieczających zawieranych przez PGNiG, informujemy, że podejmowane w tym zakresie działania są elementem długoterminowego zarządzania ryzykiem zmienności cen towarów, walut i stopy procentowej. Jest to powszechnie przyjęta praktyka, stosowana w całej branży obrotu gazem – czytamy w komunikacie.

policja-wypadek-zatrzymanie-iberion

Wszystko już przygotowane. Kierowcy będą tracić samochody za szczególne przewinienie

CZYTAJ DALEJ

Jak informuje PGNiG SA, może on ponosić stratę na instrumentach zabezpieczających, tym bardziej w sytuacji nieoczekiwanego i bardzo dynamicznego wzrostu cen gazu, z jakim mieliśmy do czynienia w Europie w III kwartale 2021 r. podobnie jak inne spółki obrotu.

– Należy jednak pamiętać, że wypłata na instrumentach finansowych jest równoważona pozytywnym wynikiem z działalności na rynku fizycznym i odwrotnie. A zatem instrumenty są zawierane w celu ustalenia przepływów pieniężnych z działalności na rynku fizycznym na stałym poziomie, a nie w celu skorzystania ze wzrostów lub spadków cen towarów, walut lub stóp procentowych. Dlatego ocena działalności PGNiG powinna brać pod uwagę wszystkie elementy składające się na wynik finansowy, a nie tylko jedną składową – czytamy w oświadczeniu.

PGNiG dodaje, że należy z całą mocą podkreślić, że instrumenty zabezpieczające nie mają żadnego wpływu na ceny gazu dla odbiorców.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >