Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pieniądze z ZUS do wzięcia. Wielu Polaków może skorzystać z tego mało popularnego świadczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.12.2023 14:28

Pieniądze z ZUS do wzięcia. Wielu Polaków może skorzystać z tego mało popularnego świadczenia

Pieniądze
Pixabay/adnovak

Świadczenia wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, takie jak chociażby 500 plus czy też “Dobry start” są kojarzone przez większość osób. Okazuje się, że niektóre dodatki finansowe nie są aż tak znane i mało kto po nie sięga. Przykładem tego jest renta szkoleniowa. Komu się należy i ile wynosi?

Czym jest renta szkoleniowa?

Renta szkoleniowa to jedno ze świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono skierowane do osób, które chcą powrócić na rynek pracy i jest przyznawane na okres 6 miesięcy. Ten czas może się wydłużyć, ale nie dłużej niż o 30 miesięcy. Do otrzymania takiej renty szkoleniowej konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków.

Zobacz także: Pilny komunikat GIS. Koniecznie przejrzyj szafki, popularne chipsy nadają się tylko do wyrzucenia

Tyle wyniesie emerytura minimalna w 2024 r. Duży wzrost świadczenia, mamy wyliczenia

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać rentę szkoleniową?

Jak podaje ZUS, to świadczenie jest mało znane wśród Polaków, czego dowodem jest znikoma ilość wniosków napływających do placówek. Świadczenie może zostać przyznane osobie, która jest niezdolna do pracy w obecnym zawodzie i musi się przekwalifikować, by podjąć nową pracę w innym fachu. Oprócz tego, należy także mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy:

  • 1 rok, jeśli ubezpieczony nie osiągnął 20 roku życia
  • 2 lata dla osób w wieku od 20 do 22 lat
  • 3 lata dla osób w wieku od 22 do 25 lat
  • 4 lata dla osób w wieku od 25 do 30 lat
  • 5 lat dla osób w wieku powyżej 30 lat

Tyle wynosi renta szkoleniowa

Jeśli chodzi o wysokość renty szkoleniowej wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to jest to 75 procent podstawy wymiaru renty, ale nie może być mniejsza niż najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która wynosi obecnie 1191,33 zł. W przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, to świadczenie zostanie wypłacone z funduszu wypadkowego, a jego kwota będzie wówczas na poziomie 100 proc. wymiaru renty. 

Tagi: ZUS Renta