BiznesINFO.pl

Jakub Kaminski/East News

Czy rolnicy dołączą do protestujących kobiet? Mocna deklaracja PiS ws. piątki dla zwierząt

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

"Piątka dla zwierząt" miała trafić do zamrażarki Sejmowej. Ale nie trafi, rolnicy są rozjuszeni

Ustawa "Piątka dla zwierząt" zawiera zakaz trzymania zwierząt na uwięzi na stale, odbieranie zwierząt na koszt właściciela (w wypadku złych warunków) i dodatki dla opiekunów zwierząt. O ile te przepisy spotkały się raczej z aprobatą społeczeństwa, to zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika) i oraz ograniczenie uboju rytualnego na potrzeby krajowych związków wyznaniowych nie został ciepło odebrany przez rolników.

Protestowała branża futerkowa, ale także drobiarska, która wskazywała na ogromne dochody, jakie czerpie ze sprzedaży mięsa, zgodnego z zasadami religijnymi (np. islamu). Wskazywano, że Prawo i Sprawiedliwość w trakcie kryzysu niszczy polskie przedsiębiorstwa rolnicze, oraz miejsca pracy. Rolnicy byli wściekli, organizowali manifestacje w Warszawie, a niedawno dołączali do strajków kobiet, co nie pozostało bez wpływu na antyrządowe nastroje w Polsce.

Wydawało się, że rząd chce chociaż na chwilę tonować nastroje wśród rolników, gdy na antenie Radia Wnet Senator Jan Maria Jackowski zapowiedział, że ustawa trafi do sejmowej zamrażarki. Jak sam podkreślał, Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie obiecała reprezentować interesy wyborców, a obecnie rolnicy nie są zadowoleni z ustawy, dlatego po uchwaleniu senackich poprawek, "piątka dla zwierząt" miała w ogóle nie być rozpatrywana przez Sejm.

Sam senator podkreślał jednocześnie, że głosował już wcześniej przeciwko tej ustawie, a z racji, że nie jest członkiem PiS (a jedynie klubu parlamentarnego), nie obowiązywała go partyjna dyscyplina głosowania. Faktycznie, ostatnie doniesienia z Sejmu wydawały się potwierdzać słowa senatora, ale niedługo później pojawiły się kompletnie odmienne sprzeczne ze strony partii.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć 3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Prawo i Sprawiedliwość nie wycofa się z "piątki dla zwierząt"

Docelowo nad "piątką dla zwierząt" po senackich poprawkach Sejm miał pracować w środę 28 października. Problem w tym, że dzień wcześniej nie zebrała się komisja rolnictwa, której zadaniem było wydanie opinii na temat poprawek do ustawy, jakie wprowadził Senat.

Szef sejmowej komisji rolnictwa, poseł PiS Robert Telus stwierdził, że rząd nie wypracował opinii dotyczącej nowelizacji. Co więcej, w harmonogramie obrad Sejmu w środę nie było zaplanowanego głosowania w sprawie "piątki dla zwierząt". Przez chwilę wydawało się, że rolnicy będą mogli spać spokojnie, aż komunikat wydała rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

- Stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne. Nie wycofujemy się z "Piątki dla zwierząt" - napisała na Twitterze Anita Czerwińska, rzecznik PiS.

Taka deklaracja powinna wystarczyć rolnikom do wydania osądu na temat obecnych planów rządu. Wygląda więc na to, że zawieszenie prac spowodowane może być nie tyle, co samą chęcią zawieszenia ustawy, a raczej poprawkami Senatu, które niekoniecznie muszą odpowiadać rządowi.

Kolejne posiedzenie Sejmu planowane jest na 4-5 listopada i możliwe, że dopiero wtedy rozstrzygnie o losach "piątki dla zwierząt". Trudno jednak oczekiwać, że rolnicy będą cierpliwie czekać i przyglądać się sytuacji, szczególnie w obliczu antyrządowych protestów, które ogarniają całą Polskę. Szczególnie, że niedawno Agrounia zapowiedziała dołączenie do strajku kobiet.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie płacą za mieszkanie i grożą właścicielowi. Skandal w Szczecinie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziedziczenie nieruchomości bez testamentu. Ekspert wyjaśnia, kto i w jakich przypadkach otrzyma spadek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nigdy nie korzystaj z takich ofert. To oszustwo wakacyjne, możesz stracić tysiące złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kadry z obozu Auschwitz w spocie PiS. Muzeum ostro krytykuje post
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ogromny wyciek danych Polaków. Miliony haseł i loginów trafiły do sieci
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska i Świat

Polska i Świat

Patryk Solarczyk

USA blisko bankructwa. Problemy supermocarstwa
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sprytny gadżet do zadań specjalnych. Naładujesz nim telefon i spalisz kalorie
Czytaj więcej >
Energetyka

Paula Drechsler

Atak na klientów Energi. Mnóstwo osób utraciło dostęp do swoich kont
Czytaj więcej >
Finanse

Olgierd Maletka

Rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Sąd może obniżyć wysokość zachowku
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Mężczyzna przez 6 lat trzymał w mieszkaniu zwłoki. Miał ku temu zadziwiający powód
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

Czarno na białym: uśpione pieniądze w ZUS-ie. Wielu Polaków nie wie, że ma prawo je odziedziczyć
Czytaj więcej >