BiznesINFO.pl
Prezydent Andrzej Duda przeciwny tzw. Piątce dla zwierząt

wikipedia/Radosław Czarnecki

Andrzej Duda stanowczo przeciwko zmianom w prawach zwierząt: Zrobię wszystko, by nie dopuścić do wejścia w życie tych przepisów

14 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Zdecydowane stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie tzw. Piątki dla zwierząt. W trakcie wirtualnego spotkania z sympatykami "Gazety Polskiej" prezydent podkreślił, że "absolutnie nie zgadza się z tą ustawą". Andrzej Duda zapo

 Piątka dla zwierząt zawetowana?

Trwająca pandemia koronawirusa i protesty wokół wyroku Trybunału Konstytucyjnego przyćmiły nieco kontrowersje wokół tzw. Piątki dla zwierząt, czyli przyjętej dwa miesiąc temu przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt, która omal nie rozbiła koalicji rządzącej (przeciw tej ustawie zagłosowała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, jeden z koalicjantów Prawa i Sprawiedliwości).

Przypomnijmy, że wśród propozycji, które znalazły się w tzw. Piątce dla zwierząt były m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowe, czy utworzenie rady ds. zwierząt przy resorcie rolnictwa.

Piątka dla zwierząt została przyjęta we wrześniu przez Sejm. Ustawy jak wspomniano nie poparli koalicjanci PiS, a także 15 posłów partii Jarosława Kaczyńskiego (w związku z tym zostali zawieszeni w prawach członka PiS), ale z jej uchwaleniem nie było problemu, gdyż za jej przyjęciem zagłosowali posłowie Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który jak przypomina Polska Agencja Prasowa wprowadził ok. 30 poprawek jak m.in. wyłączenie ograniczeń uboju rytualnego drobiu (co było propozycją rządową), czy wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o pięć lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego. Poprawki senatorów miały być pod koniec października przedmiotem prac sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale posiedzenie komisji zostało odwołane.

1. Za niecałe 2 miesiące wchodzi w życie nowa opłata. Wysokość rachunków po prostu nas dobije2. Mariusz Czajka twierdzi, że był oszukany przez Marylę Rodowicz. Dziś przez pandemię nie ma za co żyć, pomoże mu inna artystka3. Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

Nie wiadomo co Sejm zrobi z tzw. Piątką dla zwierząt, wiadomo natomiast, że zmiany budzą sprzeciw prezydenta Andrzeja Dudy. Podczas wczorajszego wirtualnego spotkania z klubami „Gazety Polskiej” Duda ostro skrytykował ustawę.

- Nie było ani jednego środowiska rolniczego w ostatnich tygodniach, czy to polskich rolników, czy przetwórców, czy związkowców, czy innej grupy, która miałaby pozytywną ocenę tej ustawy. Wszyscy prosili mnie o weto, albo skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego, żeby zablokować jej wejście w życie - powiedział cytowany przez portal Niezalezna.pl prezydent Andrzej Duda.

- Ja się z tą ustawą absolutnie nie zgadzam. W wielu punktach jest absolutnie nieprzemyślana. Zastrzeżenia, które tam były zgłaszane i na podstawie których przygotowano tę ustawę, nie mają pokrycia w rzeczywistości – dodał.

„Nie robi się takich rzeczy w czasie pandemii”

Następnie Andrzej Duda zapowiedział: „Zrobię wszystko, żeby nie dopuścić tej ustawy w życie i tych przepisów”. Zdaniem prezydenta rozwiązania zawarte w tzw. Piątce dla zwierząt są źle przygotowane i przyszły w złym czasie. - Nie robi się takich rzeczy w czasie pandemii, gdy ludzie są zestresowani. Wszystko ma swój czas, swoje zasady, ludziom trzeba dać czas, przewidzieć dla nich odpowiednie odszkodowania – podkreślał prezydent.

Odnosząc się do hodowli zwierząt futerkowych prezydent Andrzej Duda przyznał, że jest zwolennikiem likwidacji takich hodowli, ale jak podkreślił, właścicielom ferm należy wypłacić godziwe odszkodowania.

Warto podkreślić, że z uwagi na fakt, że przepisy o ochronie zwierząt poparły Koalicja Obywatelska i Lewica, ewentualne weto prezydenta w sprawie tzw. Piątki dla zwierząt mogłoby zostać odrzucone przez Sejm.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >