Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 22.03.2022 08:40

Nowe 500 plus wypłacą na smartfona. Z wnioskiem trzeba się jednak pospieszyć

500 plus dla nauczycieli
Flickr.com Narodowy Bank Polski

500 plus na smartfona dla nauczycieli

500 plus dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach, poradniach psychologicznych i ośrodkach młodzieżowych zostanie przydzielone już niedługo. Uprawnieni do świadczenia mają czas na złożenie podania o dofinansowanie do 7 grudnia.

Co istotne, ze świadczenia skorzystają nauczyciele z wyżej wymienionych typów placówek. Nie będą mogli skorzystać z niego nauczyciele przedszkolni oraz ci, którzy pracują w szkolnych zerówkach. Jest to o tyle zaskakujące, że w przedszkolach również prowadzi się naukę zdalną.

- Dla mnie niezrozumiałe jest, dlaczego osoby uczące w przedszkolach pozbawia się prawa do tego świadczenia. Przecież ci nauczyciele od marca do wakacji pracowali z dziećmi zdalnie, zarówno w zerówkach, jak też w pozostałych grupach przedszkolnych [...] Niestety przez taką decyzję grupa około 80 tys. nauczycieli będzie dyskryminowana - stwierdził wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Krzysztof Baszczyński cytowany przez Gazetę Prawną.

Czasu coraz mniej, a wzoru jak było tak nie ma

Nauczyciele, którzy będą chcieli otrzymać świadczenie, będą musieli poświadczyć, że w okresie od 1 września do 7 grudnia 2020 roku kupili urządzenia niezbędne do prowadzenia nauki zdalnej. Oprócz paragonu trzeba mieć także dowód zakupu wystawiony imiennie na nauczyciela.

Dokumenty należy złożyć do dyrektora szkoły do 7 grudnia. Sami dyrektorzy po weryfikacji wniosków będą mieli czas do 11 grudnia przekazać samorządowi listę uprawnionych do 500 plus na multimedia. Świadczenie wpłynie na konta nauczycieli najpóźniej do końca grudnia.

Co ciekawe, choć czasu na złożenie wniosku już mało, wciąż nie określono jego wzoru. Jednak jak wynika z zapowiedzi rządu i co też potwierdza GP, wkrótce ma zostać on opublikowany przez ministra edukacji i nauki na portalu MEN.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj2. (https://wtv.pl/elzbieta-jaworowicz-131120-mh-sprawa-dla-reportera "Czy Elżbieta Jaworowicz naprawdę jest całkiem inna niż w "Sprawie dla reportera"? Współpracownicy odpowiedzieli na oskarżenia, które słyszała prezenterka TVP")3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

ZNP nie do końca zadowolone z projektu

Jak podaje GP, na projekt 500 plus dla nauczycieli ma kosztować budżet państwa 270 mln zł, które rozłoży się na 531,2 tys. etatów. Kwota zostanie przyznana w formie zwiększonej subwencji oświatowej.

Z kolei Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że pieniądze przeznaczone na program pochodzą z oszczędności na rok 2021. Jak się udało wyliczyć, do nauczycieli ma wpłynąć 496 zł ze względu na ograniczone wydatki na zakładowy fundusz świadczeń społecznych. ZNP nie jest zadowolone również z samej procedury.

- Z jednej strony minister Przemysław Czarnek obiecuje nauczycielom, że biurokrację ograniczy, a z drugiej ją mnoży, choćby narzucając konieczność udowadniania, że kupili odpowiedni sprzęt - mówił dla GP  przewodniczący branży nauki, oświaty i kultury w FZZ, Sławomir Wittkowicz.

Zdaniem Wittkowicza lepszym rozwiązaniem było zwiększenie pensji nauczycieli o 500 zł i pozwolenie im samemu na podjęcie decyzji jak przeznaczyć te pieniądze. W projekcie jednak dosyć jasno określono za jaki konkretnie sprzęt nauczyciele mogą otrzymać zwrot 500 plus.

W rozporządzeniu wzięto pod uwagę m.in. komputer stacjonarny, monitor, laptop lub tablet, kamerę internetową, drukarkę, skaner, oprogramowanie, czy nawet smartfona. Jak zwraca uwagę Krzysztof Baszczyński z ZNP, z kolei za baterię do bezprzewodowej myszki, nauczyciel zapłaci samp.