Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGG ostrzega Polaków, można stracić nie tylko pieniądze. Niepokojących sygnałów jest coraz więcej
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.11.2023 20:41

PGG ostrzega Polaków, można stracić nie tylko pieniądze. Niepokojących sygnałów jest coraz więcej

wegiel-pieniadze-gotowka
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niskie temperatury na zewnątrz, w niektórych miejscach w Polsce już również opady śniegu – sezon grzewczy rozpoczął się u nas na dobre. Zaopatrując się w opał, musimy mieć na uwadze, że przestępcy i tu znaleźli sposób, by wyłudzić pieniądze. Polska Grupa Górnicza ostrzega, że docierają do niej kolejne sygnały o próbach oszustw związanych z węglem.

PGG zaapelowała do klientów. Na co trzeba szczególnie uważać?

Do Polskiej Grupy Górniczej S.A. docierają kolejne sygnały o próbach oszustw związanych z węglem – pojawiają się nowe adresy stron podszywających się pod oficjalną stronę sklepu internetowego PGG S.A. Wraz z rozpoczętym sezonem grzewczym takich informacji jest coraz więcej. Polska Grupa Górnicza nie bagatelizuje żadnych sygnałów o cyberprzestępcach i zgłasza je odpowiednim organom, współpracuje także z CERT Polska – informuje PGG w najświeższym, listopadowym numerze firmowego magazynu.

Przedstawiciele spółki apelują do klientów, aby zawsze dokładnie sprawdzili adres strony internetowej, za której pośrednictwem chcą zamówić opał. Właściwy adres sklepu to: https://sklep.pgg.pl. Jeśli mamy wątpliwości co do prawdziwości strony, możemy kliknąć znajdującą się u góry kłódkę. W przypadku legalnej strony pojawi się informacja o specjalnym certyfikacie – nie zobaczymy go przy adresach fałszywych stron.

Zrzut ekranu 2023-11-18 o 19.47.05.png

Niestety, oszuści sprawnie posługują się grafiką charakterystyczną dla oficjalnego sklepu PGG, wstawiają zdjęcia asortymentu i bezprawnie wykorzystują logo, co jest w stanie skutecznie zmylić klientów. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność, zarówno na stronach sklepów internetowych, jak i w mediach społecznościowych.

Jak sprawdzić zaległości w ZUS? Jest na to prosty sposób Chiński gigant chce przejąć Media Markt. "Europę zaleje fala taniej elektroniki"

Można stracić nie tylko pieniądze

Jeśli zakupimy węgiel przez fałszywą stronę internetową, stracimy nie tylko pieniądze, ale damy oszustom dostęp do naszych danych poufnych (numeru PESEL, adresu, numeru karty bankowej itp.), które mogą potem wykorzystać do innych przestępstw. “Jeśli przy okazji podczas procesu kupowania zainstalowaliśmy fałszywe oprogramowanie, można także stracić wszystkie oszczędności" – ostrzega PGG.

W przypadku dokonania wpłaty na konto oszusta należy jak najszybciej skontaktować się z infolinią swojego banku – wówczas mamy jeszcze szansę na odzyskanie pieniędzy. O incydencie trzeba też poinformować policję. Warto również zwrócić się bezpośrednio do PGG – razem z CERT Polska podejmują oni później kroki w celu zablokowania nielegalnych witryn internetowych.

Black Weeks w sklepie PGG. Zacznie się już za chwilę

Na marginesie przypominamy, że sektor handlowy intensywnie przygotowuje się na tzw. Black Week. Specjalną ofertę zamieściła też PGG. Od poniedziałku 20 listopada do piątku 8 grudnia będzie można zakupić węgiel w e-sklepie w promocyjnej cenie. Aby tak się stało, należy podczas transakcji wpisać kod promocyjny o treści "PGG112023", który spowoduje obniżenie regularnej ceny węgla o 200 zł za tonę. Rabat obejmie wszystkie towary dostępne w e-sklepie PGG S.A.