BiznesINFO.pl
Klienci Paypal zagrożeni

pxhere.com, CC0

Mogą Cię poinformować w SMS-ie o zawieszeniu konta. Ale najlepiej nie robić wtedy nic

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Paypal to kolejna usługa, która znalazła się na celowniku cyberprzestępców. Osoby korzystające z wirtualnych płatności otrzymują pozornie bezpieczne SMS-y, które mogą przysporzyć wielu problemów. Poprzez fałszywe wiadomości oszuści są w stanie wykraść nie

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki mechanizm zastosowali przestępcy

  • Jakie wiadomości otrzymują klienci Paypal

  • Co zrobić, gdy w skrzynce odbiorczej pojawi się podejrzany SMS

Użytkownicy Paypal zagrożeni

Paypal, czyli wirtualna portmonetka, pozwala na szybkie realizowanie płatności w trybie online. Jednak podobnie jak inne internetowe mechanizmy jest narażona na potencjalne ataki cyberprzestępców.

O nowej kampanii nadużyć poinformowali badacze Abnormal Security. Metoda stosowana przez złodziei to tzw. phishing. Oszustwo polega na podszywaniu się pod instytucje w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Mechanizm, którego ofiarą padł Paypal, bazuje na wysyłaniu spreparowanych wiadomości tekstowych do osób korzystających z usługi. W SMS-ie oszuści informują, że konto klienta zostało oflagowane lub ograniczono jego funkcjonalność.

Taki przekaz nie jest jednak wystarczającą podstawą do stwierdzenia oszustwa, ponieważ Paypal faktycznie nakłada limity na użytkowników. Interia podaje, że operator decyduje się na taki krok, gdy pojawi się podejrzenie, że osoba trzecia uzyskała dostęp do konta bez autoryzacji.

Tym, co powinno wzbudzić wątpliwości klientów Paypal, jest sama treść i linki w wiadomości. Po kliknięciu na łącze użytkownik zostaje automatycznie przekierowany do fałszywej witryny, która podszywa się pod oryginalną stronę Paypal. Na spreparowanym portalu oszuści nakłaniają ofiary do wprowadzenia wrażliwych danych uwierzytelniających. W ten sposób uzyskują dostęp do wszystkich poufnych informacji należących do klienta Paypal.

Konsekwencje spełnienia prośby cyberprzestępców mogą być niezwykle dotkliwe. Kradzież danych umożliwia bowiem nie tylko przejęcie środków zgromadzonych na koncie bankowym, lecz także wykorzystanie informacji w innych, nielegalnych celach np. zrealizowanie zakupów online czy zaciągnięcie kredytu.

Jak uchronić się przed utratą danych i pieniędzy?

Metoda stosowana przez cyberprzestępców jest tylko na pozór oszustwem idealnym. Istnieją bowiem filtry antyphishingowe, które zapobiegają tego typu nadużyciom. W celu zminimalizowania ryzyka ataku zaleca się także używanie menadżera haseł.

W przypadku, gdy klient Paypal otrzymał podejrzaną wiadomość powinien dokładnie przeanalizować jej treść zanim kliknie w nieznane łącze. - W celu wyjaśnienia wątpliwości najlepiej skontaktować się bezpośrednio z usługodawcą - wskazał Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Potencjalne grono osób narażonych na oszustwo jest ogromne. Portal telepolis.pl podaje, że w 2019 r. Paypal był trzecim najbardziej popularnym środkiem do realizacji płatności zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Konto w tym serwisie posiada co najmniej 21 proc. wszystkich osób, które realizują transakcje za pośrednictwem internetu.

Phishing to mechanizm, który służy także do podszywania się pod banki i firmy kurierskie. Przestępcy za swój obierają najczęściej duże instytucje, które świadczą usługi dla milionów klientów. Dzięki temu prawdopodobieństwo sukcesu kampanii nadużyć zdecydowanie wzrasta.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >