BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pary młode załamują ręce. Takich kosztów nie spodziewał się nikt
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 19.11.2023 14:17

Pary młode załamują ręce. Takich kosztów nie spodziewał się nikt

Pieniądze na kalendarzu
pixabay

Koszty organizacji wesela są jednymi z najwyższych w życiu człowieka. I chociaż wszystko zależy głównie od lokalizacji i liczby zaproszonych gości, tak przyszłoroczne ceny mogą załamać niektóre młode pary.

Najważniejszy dzień w życiu

Dzień zaślubin jest traktowany przez wielu jako najważniejszy dzień w życiu człowieka. Kończy się bowiem jeden rozdział, a jednocześnie zaczyna następny - tyle, że w związku małżeńskim.

Ten dzień oznacza także spore wydatki dla pary młodej. Jak wskazuje serwis finanse.wp.pl, nie chodzi tu jedynie o samo wesele - inne elementy dnia też swoje kosztują. Sytuacja wygląda tym gorzej, że przyszły rok nie wygląda najlepiej w kwestii kosztów.

Burza wokół PPK. Co stanie się ze zgromadzonymi pieniędzmi?

Wydatki są ogromne

Wiele osób zaczyna od wynajmu sali pod przyjęcie weselne. Głównym czynnikiem jest w zasadzie lokalizacja - dana restauracja czy dom weselny może mieć wpisaną dwukrotnie wyższą cenę w porównaniu z oddalonym o dwa kilometry podobnym miejscem.

W przypadku jednej z lokalizacji w województwie pomorskim, koszt za jedną osobę wynosi 350 zł. W przypadku 50 gości rachunek wyniesie zatem 17,5 tys. zł, zaś jeżeli liczba zaproszeń ma wynieść 100 - kwota sięgnie 35 tys. zł. Cena nie obejmuje dodatków, takich jak np. dania wegetariańskie czy alkohol.

Osoby decydujące się na udekorowanie sali muszą dołożyć sporą sumę do puli zależnie od sali - w przypadku dolnej granicy mowa nawet o 10 tys. zł. Jeżeli za oprawę muzyczną ma odpowiadać DJ, to w przypadku Krakowa mowa o wydatku rzędu 4 tys. zł, zaś zespół muzyczny to wydatek większy o 3,5 tys. zł od DJ-a.

Uroczystość, makijaż, zdjęcia...

Poza salą weselną, para młoda musi dodatkowo przemyśleć kwestię charakteru zaślubin. Ceny za ślub cywilny bądź kościelny orbitują w okolicach 1100 zł. Strój ślubny w postaci garnituru i sukni może sięgnąć łączne 6 tys. zł, dodatkowy tysiąc trzeba będzie wydać również na fryzjera i wizytę u kosmetyczki. Złote obrączki ślubne to konieczność wydania 2 tys. zł.

Wiele osób zdecyduje się również na wynajęcie fotografa - minimalny koszt takiej usługi wynosi 2,5 tys. zł. Inni mogą wybrać dodatkowo usługę sfilmowania całej imprezy - tutaj koszt może sięgnąć już 6,4 tys. zł.

Gdy wszystkie powyższe usługi się zsumuje, to w oczach pary młodej może pojawić się przerażenie. Koszt ślubu kościelnego oraz wesela na 50 osób z DJ-em, fotografem i dekoracjami będzie bowiem kosztował 44,1 tys. zł. Jest to suma, którą na pewno częściowo pokryją pieniądze z kopert, aczkolwiek trzeba być przygotowanym na wszystkie możliwości.

źródło: finanse.wp.pl