BiznesINFO.pl
Unsplash/Jomarc Cala

Unsplash/Jomarc Cala

Papież zmienia zasady gry. Kardynałowie już nie będą bezkarni

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Papież Franciszek zamierza egzekwować zasadę równości wszystkich członków Kościoła poprzez zmianę kompetencji Trybunału Watykańskiego. Zgodnie z decyzją Ojca Świętego to właśnie ten sąd ma rozpatrywać sprawy karne dotyczące kardynałów i biskupów. To już kolejny krok w celu wykluczenia przestępczości w Watykanie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką decyzję w sprawie kardynałów i biskupów podjął Papież Franciszek

  • Który sąd dotychczas rozpatrywał ich sprawy

  • Jakie inne działania podjęła w ostatnim czasie głowa Kościoła

Papież Franciszek zaostrza prawo. Kardynałowie i biskupi nie unikną odpowiedzialności

Papież Franciszek nie przebiera w środkach. Od 1 maja 2021 r. obowiązują nowe zasady w sprawie sądzenia kardynałów i biskupów. W liście apostolskim Papież Franciszek informuje, że duchowni będą odpowiadali w sprawach karnych przed Trybunałem Watykańskim.

Do tej pory kardynałowie i biskupi stawali przed Sądem Kasacyjnym. Na czele tej instytucji stoi Prefekt Sygnatury Apostolskiej, a zasiadają w niej m.in. kardynałowie, co budziło kontrowersje.

Po zmianach to Trybunał Watykański ma rozpatrywać sprawy kardynałów i biskupów, które dotyczą pospolitych przestępstw karnych, czyli niezwiązanych z prawem kanonicznym. Zatem oskarżeni duchowni najwyższej rangi będą traktowani tak, jak wszyscy inni.

Dlaczego Papież Franciszek zdecydował się na te zmiany? Onet podaje, że Ojciec Święty kierował się zasadą równości wszystkich członków Kościoła. „Między wszystkimi wiernymi istnieje prawdziwa równość w godności i w działaniu”, czytamy w liście apostolskim.

Papież Franciszek walczy z korupcją

To nie jedyne zmiany, jakie w ostatnim czasie zainicjował Papież Franciszek. 29 kwietnia Ojciec Święty wydał dokument, który traktuje o przejrzystości w zarządzaniu finansami publicznymi. Na jego mocy pracownicy urzędów watykańskich mają obowiązek złożyć deklaracje, w których poświadczą, że nie byli karani lub nie podlegali śledztwu w sprawie poważnych zarzutów.

W rozporządzeniu Papież Franciszek zaznacza, że chodzi przede wszystkim o korupcję. Jednak zarzuty w sprawie fałszerstwa, terroryzmu, prania brudnych pieniędzy, wykorzystywania nieletnich czy oszustw podatkowych również mają zostać ujawnione w dokumentach.

Pracownicy muszą także poświadczyć, że nie przechowują oszczędności ani nie realizują inwestycji w krajach, które słyną z prania brudnych pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Papież Franciszek wyklucza także wszelkie powiązania z rajami podatkowymi. Osoby zatrudnione w Watykanie nie mogą również posiadać udziałów w firmach, których działalność jest sprzeczna z nauką Kościoła.

W dokumencie pracownicy są zobowiązani do potwierdzenia, że wszelkie nieruchomości i inne dobra materialne pochodzą z legalnych źródeł. Każdy, kto uzyskał jakiekolwiek przedmioty w wyniku przestępstwa musi liczyć się z konsekwencjami.

Papieskie zarządzenie dotyczy pracowników wszystkich szczebli kierowniczych Stolicy Apostolskiej. Oświadczenia muszą przedłożyć również osoby, który pełnią funkcje administracyjne, prawne i kontrolne.

Dodatkowo Papież Franciszek zakazał przyjmowania prezentów, których wartość przekracza 40 euro. Ma to być kolejny instrument walki z korupcją w Watykanie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >