BiznesINFO.pl
pixabay, IADE-Michoko

pixabay.com/IADE-Michoko

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Paliwo, zwłaszcza w ostatnim czasie, może stanowić prawdziwe zabójstwo dla naszego portfela. Windujące ceny paliw wysysają pieniądze z kieszeni kierowców, ale zdradzamy w jaki sposób można zaoszczędzić kilka złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądają ceny paliw

  • Co o cenach paliw sądzą eksperci

  • Jakie są patenty na oszczędność pieniędzy na tankowaniu

Paliwo wciąż drożeje

Według prognoz portalu e-petrol.pl ceny paliw nie będą maleć. Najdroższa jest benzyna 98-oktanowa, której cena waha się między 5,51-5,63 zł/l. Z kolei ceny benzyny 95-oktanowej wynoszą od 5,20 zł/l do 5,31 zł/l. Tańszy jest olej napędowy w cenie 5,13-5,24 zł/l oraz LPG, za który zapłacimy między 2,52-2,58 zł/l.

Najdroższa Pb98 jest w woj. opolskim, gdzie średnia cena wynosi 5,09 zł/l. Z kolei w woj. podlaskim i kujawsko-pomorskim zapłacimy 5,02 zł/l benzyny 98-oktanowej. Te paliwo najtańsze jest w Wielkopolsce i na Śląsku, gdzie odpowiednio kosztuje 4,78 zł/l i 4,82 zł/l.

W przypadku benzyny 95-oktanowej na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku zapłacimy średnio 4,74/l. Najtaniej za Pb95 zapłacimy w woj. wielkopolskim (4,56 zł/l) i śląskim (4,54 zł/l). Jak sytuacja wygląda w przypadku diesla i gazu?

Olej napędowy najtaniej kupimy na Śląsku (4,54 zł/l) i Warmii i Mazurach (4,56 zł/l). Najwięcej za paliwo zapłacimy na Podlasiu (4,71 zł/l) i Opolszczyźnie (4,73 zł/l). LPG kosztuje najmniej w woj. wielkopolskim (2,10 zł/l), a najwięcej w woj. podlaskim (2,27 zł/l).

Eksperci BM Reflex, na których powołuje się portal money.pl wskazują, że kwiecień powinien przynieść stabilizację cen paliw, a lutowe i marcowe podwyżki odejść w zapomnienie. Z drugiej strony ciężko jest oczekiwać gwałtownych spadków cen paliw, dlatego większość kierowców szuka sposobów na to, aby zaoszczędzić.

Paliwo drożeje, kierowcy chcą oszczędzać

Money.pl przestrzega przed tankowaniem na autostradach i trasach szybkiego ruchu. Według informacji portalu ceny na dużych stacjach paliw mogą być wyższe nawet o kilkadziesiąt groszy niż w dużych miastach.

Duże miasta również nie są uważane za dobry punkt do tankowania, co jest błędem. Tankowanie paliwa na stacjach dużych miast pozwoli nam zaoszczędzić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Kierowcy wcale nie muszą jeździć pod miasto, aby zatankować. To błędne myślenie sprawia, że to właśnie często pod dużymi miastami ceny są wyższe, niż w nich samych. Kierowcy specjalnie bowiem jeżdżą do podmiejskich stacji, omijając te w mieście.

Warto mieć na uwadze, że ceny paliw uzależnione są od konkurencyjności pomiędzy stacjami. W wielkich miastach Polski o to nietrudno, a te kuszą kierowców dodatkowymi usługami, np.: gastronomią. To właśnie te dodatki mogą wpływać na to, że paliwo będzie tańsze o kilka groszy na jednym litrze.

Część kierowców tankuje na stacjach paliw przy supermarketach, bo dostępne tam paliwa są tańsze. Taką opcję oferuje m.in.: supermarket Auchan na warszawskim Żeraniu. Wciąż nie brak jednak głosów, że paliwo z supermarketu jest tańsze, bo też gorsze jakościowo, ale eksperci przekonują, że nic bardziej mylnego - bardzo często pochodzi od tych samych dostawców, a jedyne czego tam nie dostaniemy to kawa i hot dog.

Warto poszukać taniego miejsca w rejonie swojego zamieszkania. Portal zwraca uwagę na takie miejsca, które są np.: odcięte od trasy szybkiego ruchu. Wówczas oferują konkurencyjne ceny paliw, a ich obrót nie zmniejsza się w żadnym stopniu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >