Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Oto majątek Szymona Hołowni. Kwoty mocno zaskakują
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 04.12.2023 12:36

Oto majątek Szymona Hołowni. Kwoty mocno zaskakują

Szymon Hołownia
KAPIF

Od kilku dni dostępne są oświadczenia majątkowe posłów Sejmu X kadencji. Sporo uwagi przykuwa jednak dokument, który złożył lider Polski 2050, Szymon Hołownia - oszczędności zgromadzone przez obecnego Marszałka Sejmu są imponujące.

Oświadczenia majątkowe polskich polityków. Szymon Hołownia ujawnił swój majątek

Dokumenty dotyczące posiadanego majątku nie są niczym nowym w polskiej polityce. Jak wynika z informacji portalu wiadomosci.radiozet.pl, obowiązek ich składania nakłada ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Celem takiego mechanizmu jest walka z korupcją wśród najważniejszych osób w państwie.

Co się musi znaleźć w oświadczeniu majątkowym? Okazuje się, że praktycznie wszystko, co posiada dana osoba - od pieniędzy, przez samochody, nieruchomości, aż do pożyczek lub kredytów pieniężnych.

Sprawdzili, ile teraz kosztuje słynny "koszyk Dudy". Aż trudno uwierzyć

Na jaw wyszedł majątek Szymona Hołowni

Wśród oświadczeń, które opublikowano na stronie Sejmu, można znaleźć również dokument złożony przez Szymona Hołownię. Obecny marszałek Sejmu, jak się okazuje, zgromadził dość imponujący majątek, a jego oszczędności nieźle zaskakują.

Z dokumentu wynika, że w ramach majątku Szymona Hołowni znajduje się 28,9 tys. złotych, 21,5 tys. dolarów i ponad 13 tys. euro - tak prezentują się zasoby pieniężne marszałka. Jeżeli zaś chodzi o papiery wartościowe, to jest on właścicielem jednostek Funduszy Inwestycyjnych PKO TFI/PKO TFE wartych ponad 57 tys. zł.

To uwzględnił Szymon Hołownia w swoim oświadczeniu majątkowym

Jak się również okazuje, w czerwcu Szymon Hołownia zamknął jednoosobową działalność gospodarczą. Z oświadczenia majątkowego wynika, że przychód w jej ramach wyniósł ponad 515 tys. zł, zaś dochód - prawie 240,5 tys. zł. Za prawa autorskie osiągnął z kolei przychód w wysokości 25,3 tys. zł.

Marszałek Sejmu posiada również trzy nieruchomości - dwie z nich są współwłasnością małżeńską. Są to dom o powierzchni 254,19 mkw. na działce o powierzchni 1584 mkw, warte prawie 3 mln zł, oraz mieszkanie o powierzchni ok. 64,5 mkw warte 1,62 mln zł. Ostatnią nieruchomością, której wyłącznym właścicielem jest Szymon Hołownia, jest siedlisko wiejskie o powierzchni 1,65 ha i wartości przeszło 554 tys. zł.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl