Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Donald Tusk ujawnił majątek. Oto jego oświadczenie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 02.12.2023 13:54

Donald Tusk ujawnił majątek. Oto jego oświadczenie

donald-tusk-polityk
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

W ciągu ostatnich dni pod lupą dziennikarzy znalazły się oświadczenia majątkowe polskich polityków. W gronie tym nie zabrakło Donalda Tuska, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i kandydata na premiera nowego rządu (przy założeniu, że rząd uformowany przez PiS nie uzyska od Sejmu wotum zaufania). Czego możemy się zatem dowiedzieć o Donaldzie Tusku z jego oświadczenia majątkowego?

Oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Z opublikowanego na stronie Sejmu oświadczenia majątkowego (stan na 10 listopada br.) Donalda Tuska wynika, że w ubiegłym roku zgromadził on ponad milion złotych oszczędności (w tym 285 tys. w euro) i otrzymywał wysoką emeryturę z Komisji Europejskiej. Nie jest właścicielem żadnej nieruchomości, nie ma kredytów, a jego najcenniejszym “składnikiem” majątku ruchomego jest zegarek Grand Seiko GMT z 2016 roku o wartości przekraczającej 10 tys. zł. Posiada papiery wartościowe: polisę na życie ERGO Hestia o wartości 300 tys. zł oraz dwie polisy na życie i dożycie Allianz – warte łącznie 140 tys. zł.

Rozbijmy dochody polityka Koalicji Obywatelskiej na czynniki pierwsze. W 2022 roku otrzymał 65 tys. euro (ok. 282 tys. zł) w ramach emerytury z Komisji Europejskiej oraz 331 tys. zł z tytułu pracy w Europejskiej Partii Ludowej. Poza tym uzyskał ponad 177 tys. zł z praw autorskich w Polsce i 1145 zł zarobione za granicą, 1515 zł emerytury z Belgii i 175 zł z tytułu odsetek z oszczędności. Donald Tusk jest już w wieku emerytalnym – ma 66 lat. W ubiegłym roku ZUS wypłacił mu z tego tytułu przeszło 52 tys. zł.

Kobieta ma zapłacić bankowi 33 tys. zł, choć nie brała pożyczki. Prokurator generalny interweniuje Od 1 grudnia ważne zmiany dla wielu emerytów i rencistów. ZUS podał nowe kwoty

Czy Donald Tusk przepisał majątek na żonę?

Tak – dwa lata temu dziennikarze Wirtualnej Polski ujawnili, że lider Platformy Obywatelskiej przepisał swoje nieruchomości na żonę Małgorzatę. “Tak, podjęliśmy taką decyzję kilka lat temu. Ja absolutnie rozumiałem to poczucie zagrożenia. Jedyną intencją tej decyzji było bezpieczeństwo mojej rodziny, a nie ukrycie czegokolwiek” – wyjaśniał Donald Tusk. Mówimy w tym przypadku o dwóch mieszkaniach w Sopocie i letniskowej posiadłości na Kaszubach. W 2021 roku ich wartość oszacowano na ok. 2 mln zł.

Kto jest najbogatszym posłem Sejmu X kadencji?

Jedynie na podstawie oświadczeń majątkowych możemy stwierdzić, że tytuł ten należy do Artura Łąckiego z Koalicji Obywatelskiej. Posiada przeszło 883 tys. zł oszczędności w polskiej walucie, 107 tys. euro oraz 500 tys. dolarów. Jest też właścicielem papierów wartościowych za niemal 2,9 mln zł oraz 550 tys. euro. Wraz z małżonką ma cztery nieruchomości: dom za 2,5 mln zł oraz trzy mieszkania warte łącznie 1,11 mln euro. W kategorii mienia ruchomego o wartości przekraczającej 10 tys. zł poseł wpisał kilka samochodów, zegarków oraz antyczny obraz olejny