Opłata od deszczu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Konrad Karpiuk - 3 Października 2020

Ci w domach zapłacą 900, w mieszkaniach po 700. Nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Rozszerzona opłata dotknie znacznie szerzy zakres Polaków niż przed nowelizacją. Do tej pory martwić musieli się tylko właściciele niektórych domów, czy fabryk, teraz płacić będą musieli także właściciele mieszkań, nawet po 700 zł.

Nowa opłata dosięgnie niemal każdego

Opłata deszczowa do tej pory dotyczyła właścicieli nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 metrów kwadratowych, które były zabudowane przynajmniej w 70 proc. Miała ona karać osoby, które zabudowują działkę do tego stopnia, że woda nie spływa do gruntu. Z reguły podatek płacić musiały centra handlowe i prywatne parkingi. Z racji na nasilającą się suszę, państwo zdecydowało się zareagować, znacznie rozszerzając opłatę. Teraz nie unikną jej nawet mieszkańcy bloków.

Odbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litościOdbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litościCzytaj dalej

Nowe zasady zakładają, że podatek będzie dotyczyć posiadaczy działek do 600 metrów kwadratowych, które zabudowane są przynajmniej w 50 proc. Terenem wyłączonym z retencji wody jest nie tylko dom, ale również garaż, wiata, czy powierzchnia wyłożona kostką drukową. Wylicza się, że przeciętny właściciel domu zapłaci ok. 900 zł rocznie.

W przypadku mieszkań, wysokość opłaty będzie w głównej mierze zależeć od tego jak developer postawił budynki. Z reguły wykorzystywano maksymalnie zakupione działki, w efekcie pozostało niewiele terenów zielonych. Trochę lepiej będzie w przypadku bloków zbudowanych w okresie PRL, które były budowane zwykle w sporych odstępach, z terenami zielonymi. Opłata będzie dzielona przez ilość mieszkań w danym bloku, wylicza się, że rocznie przeciętny właściciel mieszkania zapłaci 700 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura jak najszybciej. Niepokojące dane pokazują co może nas czekać
2. Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
3. Świetne wieści od ekspertów PKO BP. Polacy mają powody do radości

Samorządy protestują przeciwko wprowadzeniu nowej opłaty

Samorządy są przeciwne nowej opłacie, m.in. dlatego, że to one będą odpowiedzialne za pobieranie opłaty deszczowej. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z suszą. Samorządowcy twierdzą jednak, że metoda "kija zamiast marchewki" nie pomoże w walce z betonowaniem przestrzeni, a jedynie będzie utrapieniem dla podatników.

Podniesienie wieku emerytalnego i wyższe emerytury czy lepiej zostawić jak jest? Co sądzisz?Podniesienie wieku emerytalnego i wyższe emerytury czy lepiej zostawić jak jest? Co sądzisz?Czytaj dalej

- [Podatek od deszczu - dop. red.] obejmie tysiące właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych. I uderzy głównie w mieszkańców nowych osiedli, gdzie deweloperzy zabudowali i wybrukowali każdy skrawek ziemi. Dotknie szkoły czy szpitale.

Samorządy będą musiały zinwentaryzować działki i wyliczyć podatek. Wymaga to gigantycznego nakładu pracy i środków - powiedział cytowany przez Rzeczpospolitą Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Byliście ostatnio w Biedronce lub Lidlu? Uwaga, inspektorat pilnie ostrzega przed zagrożeniem
  2. Jak wyglądały ostatnie godziny życia Macieja Aleksiuka? Rekonstrukcja wydarzeń
  3. Rząd dał ci dofinansowanie? Teraz zabierze podatek
  4. Robert Lewandowski wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Szemrany wspólnik nie pomagał
  5. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Od kwoty nowej opłaty zrobi Ci się słabo
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Podniesienie wieku emerytalnego i wyższe emerytury czy lepiej zostawić jak jest? Co sądzisz?Podniesienie wieku emerytalnego i wyższe emerytury czy lepiej zostawić jak jest? Co sądzisz?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News