BiznesINFO.pl
Australijska firma domaga się od Polski potężnego odszkodowania. Chodzi o miliardy złotych.

pixabay/Gosiak1980

Zagraniczna firma domaga się aż 10 mld zł odszkodowania od Polski. Sąd zabezpieczył jej żądania

9 Września 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Australijska firma górnicza domaga się od Polski potężnego odszkodowania. Chodzi o miliardy złotych za blokowanie koncesji na wydobycie węgla. Rozpoczęto już międzynarodowe postępowanie arbitrażowe, które przypomina arbitraż PGNiG i Gazpromu sprzed pół ro

Australijska spółka domaga się potężnego odszkodowania od Polski

Australijska spółka Prairie Mining zwróciła się do międzynarodowego arbitrażu, ponieważ Ministerstwo Środowiska za kadencji PiS nie wydało jej koncesji potrzebnych do wydobycia węgla koksowego ze złoża Lublin argumentując, że firma, choć zbadała tylko część złoża, chce zużytkować je całe. Eksperci ocenili, że to standardowa praktyka, a sąd zabezpieczył już roszczenia firmy.

Spór trwa już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz zyskał wymiar międzynarodowy.

- Po ogłoszeniu w lipcu, że spółka zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich na finansowanie sporów, złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko - zakomunikował w komunikacie prasowym szef Prairie Ben Stoikovich - - Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć takie działania i wyegzekwować prawa spółki do odzyskania pełnej wartości dla akcjonariuszy w drodze międzynarodowego arbitrażu - dodał.

Zdaniem spółki Polska pozbawiła ją całej wartości inwestycji w Polsce naruszając zobowiązania, które wiążą kraj obowiązującymi traktatami.

Firma nie chce oficjalnie mówić o jaką kwotę odszkodowania chodzi, jednak w zeszłym roku portal Dziennik Gazeta Prawna podawał, że ma być to 8-10 mld zł, stąd można wnosić, że chodzi o potężne sumy.

Spółka chce dociekać swoich praw ze względu na to, że kopalnia Jan Karski, którą planowano wybudować w Lubelskim Zagłębiu Węglowym miała przynosić spore zyski. Jak podaje money.pl zasoby węgla szacowano tam na 728 mln ton. Wysokowydajny, nowoczesny zakład miał produkować 6,34 mln ton węgla rocznie, przy niskim koszcie operacyjnym - niecałych 25 dolarach na tonę. Wydobyty węgiel miał być w całości przeznaczony na eksport.

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >