BiznesINFO.pl

pixabay/Gosiak1980

Zagraniczna firma domaga się aż 10 mld zł odszkodowania od Polski. Sąd zabezpieczył jej żądania

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Australijska spółka domaga się potężnego odszkodowania od Polski

Australijska spółka Prairie Mining zwróciła się do międzynarodowego arbitrażu, ponieważ Ministerstwo Środowiska za kadencji PiS nie wydało jej koncesji potrzebnych do wydobycia węgla koksowego ze złoża Lublin argumentując, że firma, choć zbadała tylko część złoża, chce zużytkować je całe. Eksperci ocenili, że to standardowa praktyka, a sąd zabezpieczył już roszczenia firmy.

Spór trwa już od dłuższego czasu, jednak dopiero teraz zyskał wymiar międzynarodowy.

- Po ogłoszeniu w lipcu, że spółka zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich na finansowanie sporów, złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko - zakomunikował w komunikacie prasowym szef Prairie Ben Stoikovich - - Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć takie działania i wyegzekwować prawa spółki do odzyskania pełnej wartości dla akcjonariuszy w drodze międzynarodowego arbitrażu - dodał.

Zdaniem spółki Polska pozbawiła ją całej wartości inwestycji w Polsce naruszając zobowiązania, które wiążą kraj obowiązującymi traktatami.

Firma nie chce oficjalnie mówić o jaką kwotę odszkodowania chodzi, jednak w zeszłym roku portal Dziennik Gazeta Prawna podawał, że ma być to 8-10 mld zł, stąd można wnosić, że chodzi o potężne sumy.

Spółka chce dociekać swoich praw ze względu na to, że kopalnia Jan Karski, którą planowano wybudować w Lubelskim Zagłębiu Węglowym miała przynosić spore zyski. Jak podaje money.pl zasoby węgla szacowano tam na 728 mln ton. Wysokowydajny, nowoczesny zakład miał produkować 6,34 mln ton węgla rocznie, przy niskim koszcie operacyjnym - niecałych 25 dolarach na tonę. Wydobyty węgiel miał być w całości przeznaczony na eksport.

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie dokumentów do ZUS. Wiele osób powinno dopełnić formalności
Czytaj więcej >

Finanse

Od kwietnia wypłaty tysięcy Polaków będą niższe. Ostatni dzwonek, by samemu zdecydować o PPK
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej, ale jest warunek. Musisz wypełnić wniosek do 31 maja
Czytaj więcej >

Finanse

Wiceminister finansów komentuje sprawę waloryzacji 500 plus. Bez zaskoczenia
Czytaj więcej >

Finanse

Trzynaste emerytury jeszcze w marcu. Jest potwierdzenie z Ministerstwa Rodziny
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS ostrzega emerytów. Przez podjęcie jednej decyzji mogą później dostać swoje pieniądze
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]