BiznesINFO.pl
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Oddamy krocie państwu. Składki wystrzelą już w styczniu

16 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ogromna podwyżka dotknie w przyszłym roku przedsiębiorców. Za same składki ZUS będą musieli zapłacić o 1400 zł więcej, a to nie koniec wydatków. W ich przypadku Polski Ład nie będzie aż tak korzystny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z czego wynika podwyżka dla przedsiębiorców

  • O ile wzrosną składki

  • Co zmieni się w składce zdrowotnej

Podwyżka na horyzoncie. Przedsiębiorcy stracą ponad tysiąc złotych na Polskim Ładzie

Podwyżka obowiązkowych opłat to jedna z najgorszych informacji dla przedsiębiorców. W przyszłym roku osoby prowadzące działalność będą musiały zapłacić zdecydowanie więcej za składki ZUS.

Dlaczego? Wszystko z powodu Polskiego Ładu. Nowy plan Zjednoczonej Prawicy, który ma zapewnić mocny start w przyszłość, nie dla każdego będzie optymalny.

O ile wzrosną składki? Z wyliczeń dziennika “Fakt” wynika, że podwyżka będzie oscylowała wokół 1400 zł, bez uwzględniania składki zdrowotnej.

Składki na ubezpieczenia społeczne dla osób, które prowadzą działalność pozarolniczą, przelicza się na podstawie deklarowanego dochodu. Jego wysokość nie może być niższa niż 60 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Tymczasem Ministerstwo Finansów prognozuje, że przeciętna pensja w Polsce w 2022 r. będzie wynosiła 5836 zł. Zatem podstawa, od której będą wyliczane składki, to 3502 zł. W rezultacie łączna wysokość składek wyniesie 193,70 zł. To podwyżka o 118,02 zł względem aktualnych stawek i nie koniec wydatków przedsiębiorców.

Składki zdrowotne bez ulgi

Budżety firm uszczupli również składka zdrowotna. Portal money.pl przypomina, że jednym z założeń Polskiego Ładu jest bowiem likwidacja ulgi z tytułu składki zdrowotnej.

Obecnie przedsiębiorcy regulują zryczałtowaną składkę i mogą ją odliczyć od podatku. Zjednoczona Prawica zapowiada, że w 2022 r. nie będą już mogli skorzystać z tej opcji.

W praktyce oznacza to, że składki zdrowotne pochłoną 511,56 zł. Zatem łączna podwyżka, która w przyszłym roku dotknie przedsiębiorców wyniesie ponad 1700 zł w skali całego roku.

Czy wysokie składki, podwyżka i nowe podatki odstraszą Polaków? Tuż po prezentacji niekorzystnych założeń Polskiego Ładu wielu przedsiębiorców rozważało przeniesienie biznesu za granicę. 

Największym zainteresowaniem cieszyły się Czechy. Firmy, które udzielają pomocy prawnej przedsiębiorcom otrzymały o 100 proc. więcej zapytań niż przed ogłoszeniem szczegółów Polskiego Ładu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznes Info

KNF zakazała sprzedaży polis z funduszem inwestycyjnym

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

podwyżkaskładkiprzedsiębiorca

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Uważaj. Jeżeli tego nie dopilnujesz, zapłacisz 3 000 zł kary

Czytaj więcej >

Polska i Świat

A1 na finiszu. Czesi dojadą nad Bałtyk autostradą

Czytaj więcej >

Polska i Świat

28 tys. euro za przeprowadzkę. Włoskie miasteczko szuka nowych mieszkańców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemiecka prasa o sprawie “Patriotów”: antyniemieckość ważniejsza od bezpieczeństwa

Czytaj więcej >
Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >