Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Od 1 maja już obowiązuje nowe zasady. Palacze nie mają wyjścia, muszą się przystosować
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 25.05.2021 02:00

Od 1 maja już obowiązuje nowe zasady. Palacze nie mają wyjścia, muszą się przystosować

e-papierosy
pixabay, Kruscha

Korzystający z e-papierosów muszą liczyć się z prawdziwą rewolucję wśród wyrobów tytoniowych. Od 1 maja br. weszły w życie bowiem przepisy, które mają ukrócić szarą strefę e-papierosów i zapewnić większe bezpieczeństwo konsumentom.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co przyniosą zmiany w przepisach

  • Dlaczego resort zdecydował się na taki krok

  • Jaki problem rodzą e-papierosy

E-papierosy ze zmianami

Ministerstwo Finansów objęło producentów e-papierosów obowiązkiem oznaczania produktów banderolami legalizacyjnymi. Przepis miał wejść w życie niemal rok temu, ale resort zdecydował się na wprowadzenie go dopiero 1 lipca 2021 r. Producenci tytoniu mieli czas na wyprzedanie swoich wyrobów bez oznakowania do 30 kwietnia br.

Jak podkreśla Biznes Interia, dzięki oznaczeniom poprawi się bezpieczeństwo klientów. Od teraz będą mogli odróżnić legalne e-papierosy od nielegalnych wyrobów.

Jak podkreśla Jan Sarnowski wiceszef resortu finansów wprowadzenie oznaczeń to kolejny krok ku lepszej ochronie legalnych biznesów. Wskazuje, że banderole mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów.

Dla bezpieczeństwa palaczy

Banderola to ma być sygnał dla klientów, że wyrób pochodzi z legalnego źródła i jest dla nich bezpieczny. Co więcej, ma także pozostawić im wybór, czy jeśli znajdą się w "szarej strefie", to zdecydują się na zakup.

E-papierosy rodzą kolejny problem związany z akcyzą. Na Forum Opodatkowania Wyrobów Akcyzowych ma zostać podjęty temat opodatkowania e-papierosów, liquidów i innych gadżetów z tym związanych.

W konsultacjach mają wziąć udział nie tylko osoby związane z branżą oraz eksperci akcyzowi, ale także szereg ekonomistów, lekarzy, a nawet doradców podatkowych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]