Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Obostrzenia żegnamy, ale wchodzi nowy warunek. Będą sprawdzać certyfikaty covidowe
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 09:22

Obostrzenia żegnamy, ale wchodzi nowy warunek. Będą sprawdzać certyfikaty covidowe

UWAGA !!! BRAK ZGODY NA PUBLIKACJE WIZERUNKU !!! PUBLIKACJA NA ODPOWIEDZIALNOSC REDAKCJI !!! ?PHOTO MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS /WARSZAWA/ 01.04.2021 OGROMNE SILY POLICJI POJAWILY SIE NA BULWARACH WISLANYCH. POLICJANCI SPRAWDZALI CZY SPACEROWICZE NOSZA
Biznes Info

Paszport covidowy ma być przepustką dla zaszczepionych do bezproblemowego poruszania się po terytorium Unii Europejskiej. Co więcej, paszport covidowy ma być także furtką dla tych mieszkających w Polsce. Dokument pozwoli na omijanie przepisów związanych z obostrzeniami. Sprawdzamy, jak go uzyskać i kto będzie go kontrolował.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest paszport covidowy

  • Z jakich obostrzeń zwolni nas w Polsce

  • Jaką moc będzie miał na terenie UE

Obostrzenia ominięte dzięki paszportom covidowym

Obecnie obostrzenia potrwają do 25 czerwca, ale już wiadomo o tym, że od 26 czerwca w życie wejdą nowe, mniej restrykcyjne. Rząd planuje m.in.: obłożenie hoteli do 75 proc., a do limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione.

Aby skorzystać z przywilejów w obostrzeniach należy posiadać paszport covidowy. Ten można wygenerować w aplikacji Mój Pacjent lub otrzymać od lekarza rodzinnego. Zaświadczenie przysługuje tylko tym osobom, które przyjęły dwie dawki szczepionki.

Kontrola polskiego poszportu covidowego będzie odbywała się przy pomocy osoby fizycznej. Będzie ona mogła sprawdzić nasze zaświadczenie, a w przypadku elektronicznego kodu QR - zeskanować go w aplikacji Zaszczepieni.

W działaniu paszportu nie powinno być żadnych problemów, bowiem dokument zawiera nasze dane: imię, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Możemy odmówić pokazania paszportu, ale wtedy świadomie decydujemy się na objęcie obostrzeniami.

Obostrzenia to jedno. Po UE też bez ograniczeń

Od 1 lipca br. wejdzie w życie także Unijny Paszport Covidowy. Warunki jego otrzymania są mniej restrykcyjne niż w Polsce, a ma on ułatwić poruszanie się po krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Unijny dokument również będzie można pobrać na Internetowym Koncie Pacjenta. Znajdzie się on u ozdrowieńców, osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 oraz posiadających negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Długość ważności paszportu covidowego jest uzależniona od kategorii, w której się znajdziemy. Osoby zaszczepione będą mogły liczyć na okres od dwóch tygodni do roku ważności, posiadające negatywny wynik - 48 godzin, a ozdrowieńcy - od 11. do 180. dni.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]