Obniżka stóp precentowych
pixabay
Autor Redakcja BiznesInfo - 28 Maja 2020

Kredytobiorcy mogą być bardzo zaskoczeni. RPP znowu zmienia stopy procentowe

Obniżka stóp procentowych z 0,5 procent do 0,1 procent- poinformowała w czwartkowym komunikacie Rada Polityki Pieniężnej . To trzecia obniżka stóp procentowych w ostatnich tygodniach.

Obniżka stóp procentowych

"Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie: stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej; stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej; stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej" – jak wynika z uchwały RPP, która wejdzie w życie 29 maja 2020 roku.

Warto zauważyć, że Rada podała w informacji, że "poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm".

Największa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćNajwiększa i najniższa emerytura w Polsce. Znamy już kwoty, jedną od drugiej dzieli ogromna przepaśćCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Obniżka stóp procentowych ożywi gospodarkę

W ostatnich tygodniach Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe. Jak wskazuje serwis TVN24 Biznes: "W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii. Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz – poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców – oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego".

Tarcza 4.0 może zmniejszyć także twoją wypłatę. Tylko kilka grup wyłączonych z cięćTarcza 4.0 może zmniejszyć także twoją wypłatę. Tylko kilka grup wyłączonych z cięćCzytaj dalej


Bez wątpienia jednak, decyzja RPP zaskoczyła ekspertów. "Wbrew rynkowemu konsensusowi RPP na dzisiejszym posiedzeniu przesuniętym z pierwszych dni maja ścięła stopy procentowe. Stopa referencyjna NBP została ustanowiona na poziomie 0,10 proc." - wskazał w komentarzu Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Co więcej po ogłoszeniu decyzji przez RPP obserwujemy osłabianie złotego względem euro.

Obniżka stóp procentowych a raty kredytów

Decyzyjność Rady Polityki Pieniężnej ma wpływ na portfele Polaków. Przyglądając się obniżeniu poziomu stóp procentowych kredytobiorcy mogą spodziewać się niższych rat. Jednak z drugiej strony medalu zmiana wysokości rat wcale nie musi nastąpić szybko.

Prawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniPrawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. 5 turystów tragicznie zginęło, tylko odpoczywali na plaży. Sąd wydał wyrok, milionowe odszkodowania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News