BiznesINFO.pl

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Piotr Molecki/ East News

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

3 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W piątek 2 grudnia prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada m.in. zdefiniowanie nowych typów przestępstw, wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia i konfiskatę auta pijanego kierowcy. Będzie to grozić zarówno wtedy, gdy kierujący nie spowoduje wypadku, ale będzie miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, jak i gdy do niego doprowadzi, mając 0,5 promila alkoholu.

Konfiskata samochodu, czyli nowość w polskim prawie

W listopadzie nowelizację Kodeksu karnego przyjął parlament, a z początkiem grudnia reformę podpisał Andrzej Duda. Przepisy zaczną obowiązywać po roku od dnia ogłoszenia ustawy.

Choć w Polsce przepis dotyczący pijanych kierowców jest nowością, okazuje się, że w niektórych krajach UE stosuje się już podobny wymiar kary.

W wyniku wprowadzanych zmian kierowca, który będzie miał 1,5 promila alkoholu w organizmie i nie spowoduje wypadku drogowego, zostanie tak samo ukarany, jak jego sprawca mający 0,5 promila alkoholu. W obu przypadkach policja skonfiskuje samochód lub kierowca zostanie zobowiązany, by zapłacić jego równowartość.

Po zatrzymaniu kierowcy policja będzie mogła zająć jego samochód do maksymalnie 7 dni. Po upływie tego czasu prokurator orzeknie o jego zabezpieczeniu, a sąd zasądzi przepadek – będzie to miało charakter obligatoryjny. Odstąpienie od konfiskaty samochodu może mieć miejsce tylko w szczególnych okolicznościach.

A jeśli auto nie będzie własnością kierowcy?

W przypadku, gdy będzie to samochód pożyczony lub służbowy, sąd nie będzie mógł zasądzić jego przepadku. Wówczas kierowca zostanie zobowiązany do zapłaty nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jej wysokość wyniesie od 5 do 100 tys. zł.

Ile wypadków powodują pijani kierowcy?

W 2021 roku doszło do 1066 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców samochodów osobowych – czytamy w raporcie Biura Ruchu Drogowego Policji „Wypadki Drogowe w Polsce w 2021 roku”. W ich wyniku zmarło 165 osób, a rannych było ponad 1300.

Inne zmiany w Kodeksie karnym

W reformie wskazano, iż pijany kierowca za spowodowanie w wypadku ciężkich obrażeń lub śmierci może trafić do więzienia nawet na 16 lat (obecnie jest to do 12 lat). Kodeks karny zakłada też wydłużenie przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. W dokumencie zdefiniowano również nowe typy przestępstw tj. karę za przygotowanie do zabójstwa oraz przyjęcie zlecenia zabójstwa.

Nowością jest również wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia. Oznacza to, że ukarany nie będzie mógł ubiegać się o wcześniejsze warunkowe zwolnienie.

Tagi:

SamochódAndrzej Duda

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >
Auta z instalacją LPG nie wjadą do stref czystego transportu

Polska i Świat

Warszawa planuje wprowadzić strefę czystego transportu. Ruszają konsultacje społeczne

Czytaj więcej >