Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nowe taryfy zatwierdzone. Co z cenami gazu w 2024 roku?
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.12.2023 22:46

Nowe taryfy zatwierdzone. Co z cenami gazu w 2024 roku?

Ceny gazu w 2024 roku
Iberion

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmiany w taryfie przesyłowej gazu, którą przesłał główny sprzedawca tego surowca - PGNiG Obrót Detaliczny. Jaki ma to związek z zamrożeniem cen i ile konkretnie będą płacić Polacy za gaz w 2024 roku?

Zmiany w taryfie gazowej zatwierdzone

Jak donosi serwis o2.pl, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zatwierdził nadesłane przez PGNiG Obrót Detaliczny zmiany w taryfie przesyłowej gazu. Może to oznaczać zmiany dla niektórych odbiorców w przyszłym roku.

Sam Prezes URE przypomniał równocześnie o przedłużeniu tarczy zamrażającej ceny gazu - mają one w dalszym ciągu wynosić 200,17 zł/MWh. Czy zmiany w taryfach wpłyną również na osoby objęte zamrożeniem cen tego surowca?

Zostało mało czasu, trzeba się spieszyć. Od stycznia wchodzą nowe przepisy i wysokie kary

Ceny gazu w 2024 roku

Obecnie, gospodarstwa domowe za MWh gazu w najpopularniejszych taryfach musiały zapłacić 484,47 zł. Przyszłoroczne zmiany obniżają jednak tę cenę o 166,33 zł, dokładnie do kwoty 318,14 zł/MWh.

Spadek cen w najpopularniejszych grupach taryfowych nie oznacza jednak, że nie wzrosną żadne koszty. W górę pójdą bowiem opłaty dystrybucyjne uiszczane przez odbiorców - średni wzrost ma wynieść 5 proc.

Kluczowy podpis prezydenta

Brak zmian dla osób objętych zamrożeniem cen ma jednak jeden mankament. Ustawa, która przedłuża niższe ceny gazu, została co prawda uchwalona przez parlament, jednak wciąż oczekuje na podpis prezydenta.

Sama przyszłoroczna stawka, mimo że niższa od tegorocznej, nadal jest bowiem o ok. 118 zł wyższa od zamrożonej ceny gazu. Wygaśnięcie ochrony - czy to w czerwcu, czy przez niepodpisanie ustawy przez prezydenta - oznacza gigantyczny szok cenowy wśród wielu Polaków.

źródło: o2.pl