Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Nowe przepisy ws. nakrętek. "Zmiana jest irytująca"
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 28.01.2024 12:27

Nowe przepisy ws. nakrętek. "Zmiana jest irytująca"

plastikowe zakrętki
Pixabay/articonn

W trosce o środowisko, na rynku pojawiły zakrętki przymocowane do butelek. Rozwiązanie to nie spodobało się jednak wielu użytkownikom. Na pewno nie ucieszy ich również wiadomość, że takich butelek będzie więcej. Dokładniej: praktycznie wszystkie będą miały na stałe przymocowaną zakrętkę.

Nowe zakrętki są irytujące

Wielu konsumentów miało nadzieję, że zakrętki przymocowane do butelek okażą się tylko rozwiązaniem tymczasowym. Niestety dla nich, już niedługo ma się to stać prawnie obowiązującą normą i to w całej Unii Europejskiej. Są wyjaśnienia i głosy sprzeciwu. Mimo zgłaszanych obiekcji — zakrętki przymocowane do butelek, niestety, bywają niezwykle irytujące i niepraktyczne — nowe przepisy zobowiązujące producentów do stosowania nowych zakrętek mają wejść w  życie od lipca tego roku.
Z czego wynika taka decyzja?
 

Polak wygrał ogromne pieniądze w Eurojackpot. Szczęściarz nie musi już pracować

Koniec ze śmieciami z zakrętek

Jak czytamy w uzasadnieniu nowej dyrektywy, zakrętki butelek, kartonów i podobnych opakowań należą do artykułów z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, które najczęściej są znajdowane na plażach Unii, zaśmiecają też jednak inne miejsca. Chociaż ilość plastiku potrzebna do wytworzenia zakrętki może wydawać się niewielka, w praktyce zaśmiecanie nimi środowiska jest zjawiskiem na wielką skalę. Przymocowanie zakrętek do opakowań będzie oznaczało mniejszą ilość odpadów, a także większy procent plastiku ”z odzysku”. Mimo głosów sprzeciwu, ekolodzy pozostają nieugięci; tak będzie lepiej dla planety.
 

Pomoc za zakrętkę

Z pewnością wszystkim dobrze znane są akcje polegające na zbieraniu zakrętek w celu np. zakupu sprzętu medycznego. Również tego argumentu używają przeciwnicy nowego projektu — bez zakrętek nie będzie można pomagać. Niestety, również to rozwiązanie to na dłuższą metę kiepski pomysł. Zabrane podczas takich akcji zakrętki zostają przekazane do frakcji drobnej w sortowniach i w efekcie zostają trwale utracone.

Nie ma również sensu w dalszym promowaniu sortowania śmieci poprzez zachęcanie dzieci do zbierania nakrętek — pojemniki do sortowania odpadów funkcjonują już w całej Polsce, nie ma więc po co oddzielnie sortować zakrętkę, kiedy ta będzie fabrycznie przytwierdzoną częścią opakowania.

Nowe przepisy obejmą nie tylko butelki, ale również opakowania typu PET i wielowarstwowe tubki z tworzywa sztucznego.

źródło: interiaBIZNES