Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Od stycznia wchodzi w życie ważny zakaz. Obejmuje kilka województw
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 01.01.2024 12:29

Od stycznia wchodzi w życie ważny zakaz. Obejmuje kilka województw

dom
Marek BAZAK/East News

Już dzisiaj, 1 stycznia 2024 roku, w życie wchodzi zakaz używania tzw. kopciuchów, czyli wysokoemisyjnych pieców o najgorszych parametrach. Mieszkańcy których województw powinni być gotowi na zmiany? Co jeszcze zmieni się w najbliższych latach?

Nowe przepisy już od poniedziałku

Chociaż w przyszłości zakaz wykorzystywania pieców wysokoemisyjnych ma się rozszerzyć na znacznie większą skalę, w tym momencie obejmuje on województwa: kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, podkarpackie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Na Śląsku zakaz obejmie również kotły bezklasowe, eksploatowane od 5 od daty ich wyprodukowania — w 2022 zakazem zostały objęte piece bezklasowe, używane dłużej niż 10 od daty produkcji. Podobny zakaz zacznie obowiązywać od września w województwie pomorskim; tam obejmie piece bezklasowe i o niższej klasie niż 3. Ponadto już od dzisiaj w Sopocie obowiązuje zakaz ogrzewania drewnem i węglem.

Masz kopciucha? Lepiej szybko się go pozbądź!

W 2028 roku już w prawie całej Polsce obowiązywać będzie zakaz korzystania z pieców poniżej 5 klasy. Mimo że wymiana pieca wiąże się z kosztami, zdecydowanie nie opłaca się obstawać przy swoim. Ci właściciele domów, którzy zdecydują się nadal korzystać z wysokoemisyjnych pieców, muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia kary, sięgającej nawet 5 tysięcy złotych!

To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zainwestować w nowy sposób ogrzewania domu.


 

Dlaczego warto wymienić swój piec na nowy?

Pierwszym powodem jest oczywiście dofinansowanie. Decydując się na wymianę pieca, mimo poniesionych kosztów, wciąż możemy zaoszczędzić dzięki programowi Czyste Powietrze. 50% wniosków o dofinansowanie dotyczyło wymiany pieca na pompy ciepła, natomiast 33% — kotłów gazowych. Polska otrzymała również równowartość 20 miliardów złotych z programu RePowerEu, mającego ułatwić odejście od rosyjskich paliw kopalnych, a także inwestowanie w zielone technologie. To więc nie tak, że ze wszystkimi kosztami właściciele zostają pozostawieni sami sobie, z groźbą kary wiszącą im nad głową.

Niezwykle istotne jest również powietrze, którym na co dzień oddychamy. W rankingu Europejskiej Agencji Środowiska, spośród 20 miast o najgorszym zanieczyszczeniu drobnymi pyłami w latach 2021-2022, Polska zajęła aż 12 miejsc! Na to niewesołe wyróżnienie zasłużyły: Nowy Sącz, Piotrków Trybunalski, Łomża, Żory, Kraków, Gliwice, Zgierz, Tarnów, Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, a także Kalisz.

Żródło: TVN24