Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Nowe przepisy ws. nakrętek budzą oburzenie. "Zmiana jest irytująca"
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 13.05.2024 23:03

Nowe przepisy ws. nakrętek budzą oburzenie. "Zmiana jest irytująca"

butelki plastikowe
Fot. photogenia/Freepik

Wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej trwałego przytwierdzania nakrętek do butelek wywołuje burzę wśród producentów i konsumentów. Pomimo założonego celu ekologicznego, wysokie koszty i brak świadomości społecznej budzą wiele emocji.

Nowe wymogi i ich cel

Od drugiej połowy roku butelki będą musiały być wyposażone w nakrętki przytwierdzone do ich powierzchni zgodnie z unijnymi przepisami. Celem jest ograniczenie ilości plastiku w środowisku, co ma przyczynić się do lepszego przetwarzania odpadów. Jednakże, wprowadzenie tych zmian niesie za sobą znaczące koszty dla producentów, którzy muszą dostosować swoje linie produkcyjne.

Pożar na Marywilskiej. Tragedia weryfikuje stan ubezpieczeń w handlu Biedronka znowu to zrobiła. Klienci będą zachwyceni, związkowcy mniej

Koszty i niezadowolenie branży

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele branży podkreślali ogromne koszty związane z wdrożeniem nowej dyrektywy. Firmy musiały przeprowadzić modernizacje maszyn oraz wymienić niektóre z nich, co generuje koszty rzędu milionów złotych. 

Dodatkowo, niezadowolenie klientów, którzy nadal chcieliby przekazywać nakrętki na cele charytatywne, jest istotnym problemem. Brakuje także klarownej kampanii informacyjnej, która wyjaśniłaby cel i korzyści płynące z nowych przepisów.

ZOBACZ TAKŻE: Największe grzechy klientów Lidla. Filmik hitem internetu

Zrozumienie potrzeby zmian

Najwięksi polscy producenci apelują o konieczność edukacji społecznej, aby klienci zrozumieli sens nowych przepisów. Wdrożenie ogólnopolskiej kampanii społecznej jest kluczowe, aby przekonać konsumentów do akceptacji zmian. Choć inicjatywa ta budzi zniecierpliwienie i kontrowersje wśród konsumentów, firmy podkreślają, że działają one dla dobra środowiska i społeczeństwa jako całości. Czas do 1 lipca 2024 roku szybko się kończy, a zmiany w sklepach będą widoczne już wkrótce.