Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe paliwo już na stacjach. W niektórych autach może nawet uszkodzić silnik
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 01.01.2024 15:58

Nowe paliwo już na stacjach. W niektórych autach może nawet uszkodzić silnik

Paliwo
Pixabay/planet_fox

Już od dłuższego czasu było wiadomo, że wraz z nadejściem nowego roku, na stacjach paliw w Polsce pojawi się nowa benzyna E10, która zastąpi popularną 95. Teraz “Fakt” postanowił sprawdzić, czy nowość jest już dostępna na stacjach oraz ile kosztuje. Trzeba jednak uważać, bo w niektórych przypadkach E10 może nawet uszkodzić silnik. 

Nowa benzyna E10

Zgodnie z zapowiedziami, od 1 stycznia 2024 roku ze stacji paliw w Polsce miało zniknąć paliwo PB95, a zastąpić je miała nowa benzyna E10 z zawartością do 10 proc. biokomponentów. Może ona emitować mniej zanieczyszczeń. Teraz serwis “Fakt” postanowił sprawdzić, czy paliwo E10 już jest dostępne. Jak się okazuje, jeszcze nie wszędzie można je zatankować.

Zobacz także: Od 1 stycznia rusza nowe świadczenie. ZUS podpowiada, jak dostać pieniądze

Podwójna emerytura dla seniorów? Wiemy, kto może otrzymać dwa świadczenia

Ile kosztuje nowa benzyna?

Serwis “Fakt” informuje, że na większości sprawdzonych przez nich stacji benzynowych, nowa E10 jeszcze nie jest w sprzedaży. - Nie mamy jeszcze nowego paliwa, pojawi się najpewniej przy najbliższej dostawie, czyli za jakieś dwa tygodnie - przekazał pracownik Orlenu we Wrocławiu redakcji “Faktu”. Wszystko wskazuje na to, że dziewięćdziesiątka piątka będzie dostępna aż do wyczerpania zapasów. 

Podobna sytuacja miała miejsce na kilku innych stacjach w Polsce, a benzyna E10 znalazła się tylko na jednej z poznańskich stacji. Jeśli chodzi o cenę, to ma ona być na takim samym poziomie jak Pb95, czyli 6,35 złotych za litr. 

Nowa benzyna E10 może uszkodzić silnik

Jak się okazuje, nowe paliwo nie jest przeznaczone dla wszystkich kierowców. Resort środowiska i eksperci z branży motoryzacyjnej zapowiadają, że szczególnie w starszych autach, benzyna E10 może spowodować uszkodzenie silnika.

To, czy możemy używać E10 w swoim samochodzie, możemy łatwo sprawdzić na specjalnej stronie internetowej, którą uruchomił resort klimatu. Tam wystarczy podać markę oraz model pojazdu, a także jego rocznik.

Tagi: Paliwo