Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ksiądz wszystko ujawnił. Tyle pieniędzy Polacy wkładają do koperty podczas kolędy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 31.12.2023 19:29

Ksiądz wszystko ujawnił. Tyle pieniędzy Polacy wkładają do koperty podczas kolędy

Wizyta duszpasterska, pieniądze
Zofia i Marek Bazak/East News/Iberion

Tuż po świętach księża rozpoczynają wizyty duszpasterskie w domach parafian. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinno znaleźć się w kopercie przygotowanej dla duchownego. Znany z TikToka ksiądz zdradził kwotę ofiary, którą otrzymuje najczęściej. 

Kwestia koperty dla księdza podczas kolędy

Wizyty duszpasterskie są katolickim zwyczajem i odbywają się każdego roku, zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Kapłani odwiedzają parafian w celu wspólnej modlitwy, poświęcenia ich domu, pobłogosławienia na nowy rok, a także rozmowy o codziennych sprawach. Kolęda wiąże się z jeszcze jedną kwestią. Chodzi o kopertę, do której wierni wkładają ofiarę dla księdza odwiedzającego ich dom. Wiele osób zastanawia się, ile pieniędzy powinni umieścić w takiej kopercie. 

Ponad 300 złotych miesięcznie z ZUS. O tym dodatku wciąż wie niewielu

Znany ksiądz o wysokości ofiar podczas kolędy

Ksiądz Rafał Główczyński, znany z TikToka jako “Ksiądz z Osiedla” podczas rozmowy z Małgorzatą Walczak w programie “Newsroom WP” wyjawił, czy na przestrzeni lat zmieniły się kwoty składanych ofiar.

- Jestem księdzem ósmy rok i na przestrzeni tych lat nie widzę dużych zmian. W różnych miastach posługiwałem, ale jeżeli chodzi o kwoty, to istotnych różnic nie widzę - zdradził ks. Rafał Główczyński.

Ksiądz z TikToka o kwotach, które znajduje w kopertach

Znany ksiądz został także zapytany o to, jakie kwoty przeważnie znajdują się w kopercie otrzymanej od wiernych podczas wizyty duszpasterskiej. - W parafii, w której obecnie się znajduję, to najczęściej ofiara 50-60 złotych. Zdarzają się mniejsze kwoty, ale to najczęściej około 50 złotych - mówił ks. Główczyński podczas rozmowy z Małgorzatą Walczak w programie “Newsroom WP”.

Zobacz także: Nawet 5000 zł mandatu. O tym lepiej pamiętać w sylwestra