Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe drogi i obwodnice zatwierdzone. Na program ich budowy wydamy 28 mld zł
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 02.05.2021 02:00

Nowe drogi i obwodnice zatwierdzone. Na program ich budowy wydamy 28 mld zł

Nowe drogi już niedługo pojawią się w Polsce
Stefan.p21, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Nowe drogi zmienią nasz polski krajobraz już całkiem niedługo. Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 nowych dróg w okresie od 2020 do 2030 roku. W całym kraju pojawią się obwodnice o łącznej długości 820 km.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie pojawią się nowe drogi

  • Ile pieniędzy pochłonie inwestycja

  • Po co w Polsce nowe drogi

Nowe drogi w Polsce

Nowe drogi mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, odciążyć miasta, w których ruch jest coraz większy, oczyścić powietrze i zmniejszyć hałas, napisano w uzasadnieniu Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Dzięki programowi budowy nowych dróg powstaną także nowe miejsca pracy, a firmy wykonujące inwestycje drogowe będą mogły się rozwijać.

Zgodnie z założeniami rządu ma powstać 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km. Cała inwestycja będzie nas kosztować 28 mln zł.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie mówił, że program budowy nowych dróg jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wielu regionów Polski, którzy już długo czekali na budowę obwodnic.

Gdzie powstaną nowe drogi

Rząd planuje budowę nowych dróg w miejscowościach, które położone są poza siecią TEN-T, tzn. nie znajdują się w ciągach dróg ekspresowych i autostrad.

W ciągu 10 lat powstać ma ok. 100 nowych obwodnic na sieciach dróg krajowych. Nowe trasy mają mieć najwyższe parametry techniczne dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Pierwsze prace już się zaczęły

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że dla części nowych dróg opracowano już dokumentację, która będzie potrzebna do rozpoczęcia inwestycji. Dla innych toczy się proces przygotowawczy.

Dla kilkunastu obwodnic ogłoszono już nawet postępowania przetargowe, a na trzech nowych drogach zawarto już umowy z wykonawcami. Mowa o obwodnicach Wąchocka w ciągu DK42, Smolajn w ciągu DK51 oraz Lipska w ciągu DK79.

Budowa nowych dróg ma być inwestowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. KFD zasilany jest opłatą paliwową, kredytami i pożyczkami. Oprócz tego fundusz zasilany jest przez wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. W inwestycji wykorzystane będą również środki unijne.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]