BiznesINFO.pl
Nowe drogi już niedługo pojawią się w Polsce

Stefan.p21, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Nowe drogi i obwodnice zatwierdzone. Na program ich budowy wydamy 28 mld zł

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Nowe drogi zmienią nasz polski krajobraz już całkiem niedługo. Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 nowych dróg w okresie od 2020 do 2030 roku. W całym kraju pojawią się obwodnice o łącznej długości 820 km.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie pojawią się nowe drogi

  • Ile pieniędzy pochłonie inwestycja

  • Po co w Polsce nowe drogi

Nowe drogi w Polsce

Nowe drogi mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, odciążyć miasta, w których ruch jest coraz większy, oczyścić powietrze i zmniejszyć hałas, napisano w uzasadnieniu Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Dzięki programowi budowy nowych dróg powstaną także nowe miejsca pracy, a firmy wykonujące inwestycje drogowe będą mogły się rozwijać.

Zgodnie z założeniami rządu ma powstać 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km. Cała inwestycja będzie nas kosztować 28 mln zł.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie mówił, że program budowy nowych dróg jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wielu regionów Polski, którzy już długo czekali na budowę obwodnic.

Gdzie powstaną nowe drogi

Rząd planuje budowę nowych dróg w miejscowościach, które położone są poza siecią TEN-T, tzn. nie znajdują się w ciągach dróg ekspresowych i autostrad.

W ciągu 10 lat powstać ma ok. 100 nowych obwodnic na sieciach dróg krajowych. Nowe trasy mają mieć najwyższe parametry techniczne dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Pierwsze prace już się zaczęły

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że dla części nowych dróg opracowano już dokumentację, która będzie potrzebna do rozpoczęcia inwestycji. Dla innych toczy się proces przygotowawczy.

Dla kilkunastu obwodnic ogłoszono już nawet postępowania przetargowe, a na trzech nowych drogach zawarto już umowy z wykonawcami. Mowa o obwodnicach Wąchocka w ciągu DK42, Smolajn w ciągu DK51 oraz Lipska w ciągu DK79.

Budowa nowych dróg ma być inwestowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. KFD zasilany jest opłatą paliwową, kredytami i pożyczkami. Oprócz tego fundusz zasilany jest przez wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. W inwestycji wykorzystane będą również środki unijne.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Drogi i autostradypolskie drogiPolskainwestycje

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Ceny gazu wpływają na wzrost cen żywności

Polska i Świat

Australijski gigant nieruchomości wprowadza zmiany. Rezygnuje z gazu ziemnego w budynkach

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >