BiznesINFO.pl
Nowe drogi już niedługo pojawią się w Polsce

Stefan.p21, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons

Nowe drogi i obwodnice zatwierdzone. Na program ich budowy wydamy 28 mld zł

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Nowe drogi zmienią nasz polski krajobraz już całkiem niedługo. Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu budowy 100 nowych dróg w okresie od 2020 do 2030 roku. W całym kraju pojawią się obwodnice o łącznej długości 820 km.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie pojawią się nowe drogi

  • Ile pieniędzy pochłonie inwestycja

  • Po co w Polsce nowe drogi

Nowe drogi w Polsce

Nowe drogi mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, odciążyć miasta, w których ruch jest coraz większy, oczyścić powietrze i zmniejszyć hałas, napisano w uzasadnieniu Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Dzięki programowi budowy nowych dróg powstaną także nowe miejsca pracy, a firmy wykonujące inwestycje drogowe będą mogły się rozwijać.

Zgodnie z założeniami rządu ma powstać 100 obwodnic o łącznej długości ok. 820 km. Cała inwestycja będzie nas kosztować 28 mln zł.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie mówił, że program budowy nowych dróg jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wielu regionów Polski, którzy już długo czekali na budowę obwodnic.

Gdzie powstaną nowe drogi

Rząd planuje budowę nowych dróg w miejscowościach, które położone są poza siecią TEN-T, tzn. nie znajdują się w ciągach dróg ekspresowych i autostrad.

W ciągu 10 lat powstać ma ok. 100 nowych obwodnic na sieciach dróg krajowych. Nowe trasy mają mieć najwyższe parametry techniczne dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Pierwsze prace już się zaczęły

Ministerstwo Infrastruktury przekazało, że dla części nowych dróg opracowano już dokumentację, która będzie potrzebna do rozpoczęcia inwestycji. Dla innych toczy się proces przygotowawczy.

Dla kilkunastu obwodnic ogłoszono już nawet postępowania przetargowe, a na trzech nowych drogach zawarto już umowy z wykonawcami. Mowa o obwodnicach Wąchocka w ciągu DK42, Smolajn w ciągu DK51 oraz Lipska w ciągu DK79.

Budowa nowych dróg ma być inwestowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. KFD zasilany jest opłatą paliwową, kredytami i pożyczkami. Oprócz tego fundusz zasilany jest przez wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. W inwestycji wykorzystane będą również środki unijne.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >