Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowa lokalizacja Volvo Tech Hub znajdzie się w Krakowie. Zajmowana powierzchnia będzie bardzo duża
Rafał Szpręgiel
Rafał Szpręgiel 14.05.2024 20:24

Nowa lokalizacja Volvo Tech Hub znajdzie się w Krakowie. Zajmowana powierzchnia będzie bardzo duża

Biurowiec
Fot. materiały prasowe

Jest to już pewne – Volvo Tech Hub zajmie 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w Brain Park C. Nowa część spółki Volvo Car Poland wprowadzi się do krakowskiego biurowca od Echo Investment. Proces ten będzie obejmował trzy fazy, zaczynając od września 2024 roku. W transakcji, najemcę reprezentowała firma JLL Polska, natomiast wsparcie w projekcie udzielił PDS JLL.

Rola Tech Hub Volvo w Polsce. Głowa firmy skomentowała otwarcie nowej lokalizacji

Volvo Tech Hub jest to czwarte centrum rozwoju oprogramowania Volvo Cars. Zostało otwarte w 2023 roku w Krakowie i ma zatrudniać ponad pół tysiąca osób. Obecna firma prowadzi swoje Tech Huby na terenie Szwecji (Sztokholm i Lund) i Indii (Bangalore). Tech Hub Volvo zlokalizowany w Krakowie ma odegrać ważną rolę w celach marki i kolejnych, strategicznych posunięciach. Najważniejszy z nich to stanie się w pełni elektryczną marką, a także zostanie liderem w dziedzinie nowych technologii. 

- W marcu świętowaliśmy pierwszą rocznicę działania Volvo Tech Hub w Krakowie. W naszym centrum pracuje już 150 osób, a docelowo zatrudnimy ponad 500 specjalistów. Dlatego priorytetem było znalezienie siedziby, która będzie wspierała dalszy rozwój Volvo w Polsce. To ekscytujące, że już jesienią zaprosimy pracowników do nowoczesnego biura, które jest jedną z czterech tego typu obiektów Volvo Cars na całym świecie. Ta transakcja, największa na rynku biurowym w Krakowie, to kamień milowy, który istotnie zwiększy widoczność Volvo w mieście. - komentuje Przemek Berendt, Head of Volvo Tech Hub.

"Plan dla Europy". Prezes Kuśpik podsumowuje Europejski Kongres Gospodarczy

Czym jest JLL i jak bardzo była pomocna dla działań firmy Volvo?

Volvo Tech Hub zajmie w krakowskim biurze 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, rozmieszczonej na 7 piętrach. Przestrzeń nowego centrum została zaplanowana zgodnie z globalnymi standardami Volvo i ma być najlepszym środowiskiem pracy dla nowo zatrudnianych inżynierów. O wyborze lokalizacji i jej atutach wypowiedziała się Agata Suder, Senior Consultant, Agency Leasing, JLL Polska: - Kraków to miejsce z ogromnym potencjałem jeśli chodzi o doskonale wykształconą kadrę informatyczną, dlatego rozumiemy decyzję naszego klienta, żeby to tutaj otworzyć nowy hub technologiczny. Naszym zadaniem było znalezienie dla Volvo lokalizacji, która doskonale odpowie wszelkim potrzebom biurowym centrum R&D, a jednocześnie zapewni rozwijającej się spółce dużą elastyczność. Cieszymy, że udało się zabezpieczyć najem biura, które spełnia oczekiwania Volvo i które już wkrótce stanie się globalnym centrum technologicznym tak rozpoznawalnej międzynarodowej marki. – mówi Suder.

Ważne jest przytoczenie, czym tak naprawdę jest JLL, która odegrała tu szczególną rolę. Jest to wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Firma wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie, pozwalające kreować najlepsze możliwości biznesowe, wyjątkowe przestrzenie oraz rozwiązania przynoszące długofalowe korzyści klientom, pracownikom oraz społecznościom, w których funkcjonuje. JLL jest spółką z listy Fortune 500 o rocznych przychodach 20,9 miliarda dolarów, zatrudniającą na koniec grudnia 2022 r. ponad 103 000 osób i obsługującą klientów w ponad 80 krajach

O tym, w jaki sposób JLL pomógł firmie Volvo wypowiedział się Paweł Młynarczyk, Senior Project Manager, PDS, JLL Polska: - JLL doradza Volvo także w kwestiach technicznych i monitoruje przebieg prac wykończeniowych nowego biura. Zarządzamy procesem planowania i wykonania niezwykle zaawansowanej technologicznie powierzchni, która będzie łączyła funkcje biurowe z badawczo-warsztatowymi. Dzięki nim inżynierowie będą mogli na bieżąco testować swoje rozwiązania. Jesteśmy dumni z zaufania jakim obdarzyło nas Volvo i cieszymy się z współpracy, której owocem będzie naprawdę wyjątkowa przestrzeń. – kwituje Młynarczyk.

Współpraca Echo Investment z Volvo Tech Hub

Brain Park to łącznie 43 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych terenów zielonych u zbiegu al. Pokoju i ul. Fabrycznej w centrum Krakowa. Kompleks zrealizowany przez Echo Investment jest wyposażony w szereg udogodnień, w tym liczne miejsca parkingowe, stacje do ładowania aut i hulajnóg elektrycznych, stojaki dla rowerów i szatnie z prysznicami.

- Dziękujemy Volvo Tech Hub za zaufanie potwierdzone zawarciem dotychczas największej w tym roku transakcji biurowej w Krakowie. Cieszymy się, że pracownicy Volvo wkrótce wprowadzą się do ukończonego na początku roku biurowca. Ich nowe miejsce pracy będzie komfortową przestrzenią, która odpowiada na potrzeby najbardziej wymagających pracodawców i jest zgodna z normami ESG. - mówi Joanna Nicińska, dyrektor regionalna w Echo Investment.

Nieco szerzej na temat powierzchni biurowej wypowiedział się Wojciech Mazur, Senior Leasing Manager w Echo Investment. - Od początku prac nad Brain Park dążyliśmy do stworzenia miejsca na miarę biura przyszłości, które będzie przyciągać do Krakowa innowacyjne firmy o światowej renomie. Zakończone sukcesem negocjacje i podpisana z Volvo Tech Hub umowa to najlepszy dowód, że wysoki standard Brain Park odpowiada na najbardziej wymagające oczekiwania, spełnia wyśrubowane warunki techniczne i zapewnia możliwość elastycznego rozwoju oraz bezpieczeństwa. - dodaje Wojciech Mazur, Senior Leasing Manager w Echo Investment.