Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niewypłacalność niepokojąco rośnie. Żadna branża się jej nie oparła
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 07.04.2021 02:00

Niewypłacalność niepokojąco rośnie. Żadna branża się jej nie oparła

Niewypłacalność rośnie. Przedsiębiorstwa w Polsce padają jak muchy.
pixabay, StockSnap

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wzrosła niewypłacalność w Polsce

  • Jakie są tego przyczyny

  • Które sektory gospodarki mają największe problemy

Niewypłacalność w Polsce rośnie

Pandemia koronawirusa odcisnęła ogromne piętno na wszystkich aspektach życia Polaków. Z ogromnymi bolączkami muszą borykać się przedsiębiorcy, bowiem jak pokazuje najnowsze zestawienie Coface, niewypłacalność w Polsce rośnie.

Z badania, na które powołuje się Business Insider, wynika, że poziom niewypłacalności w Polsce wzrósł o 122 proc. w I kwartale 2021 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ogromną niewypłacalność odnotowało kilka branż.

Niewypłacalność w transporcie wzrosła o 236 proc., natomiast w usługach o 220 proc. Ogromny wzrost odnotowano w handlu (135 proc.) oraz budownictwie (77 proc.). Ogromna niewypłacalność objęła rolnictwo, które zaliczyło wzrost o 150 proc.

[EMBED-11]

Eksperci wskazują, że pandemia COVID-19 i mocne restrykcje trwają w Polsce od marca 2020 r., ale co najważniejsze, ich piętno odciśnięte na gospodarce uwidacznia się dopiero po pewnym czasie. Jednocześnie główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz powiedział, że wpływ na ograniczenie skutków pandemii miały programy pomocowe wprowadzone przez rząd.

Niewypłacalność będzie rosła?

Niewypłacalność jest efektem wprowadzonych ustawą covidową uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu. Pozwoliły one na wdrożenie konkretnych działań mających na celu restrukturyzacji oraz niemożność wdrożenia egzekucji wobec dłużnika.

Najmocniej niewypłacalność dotknęła przedsiębiorców. Wysoki poziom utrzymały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze wszystkich spółek poradził sobie jedynie segment tych akcyjnych.

Wciąż z trudną sytuacją musi borykać się handel. Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface, podkreśliła, że źródłem problemów sektora handlu może być przedłużanie kolejnych lockdownów oraz zmniejszenie konsumpcji.

Na niewypłacalność poszczególnych podmiotów składają się również inne czynniki. Zmniejszona konsumpcja to skutek bezrobocia, utraty pracy, czy powolne zanikanie pomocy od państwa.