BiznesINFO.pl
Niewypłacalność rośnie. Przedsiębiorstwa w Polsce padają jak muchy.

pixabay, StockSnap

Niewypłacalność niepokojąco rośnie. Żadna branża się jej nie oparła

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Niewypłacalność w Polsce w skali rok do roku wzrosła o ponad 100 proc. Coface alarmuje o poziomie niewypłacalności w Polsce i przestrzega, że programy pomocowe nie będą trwały wiecznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób wzrosła niewypłacalność w Polsce

  • Jakie są tego przyczyny

  • Które sektory gospodarki mają największe problemy

Niewypłacalność w Polsce rośnie

Pandemia koronawirusa odcisnęła ogromne piętno na wszystkich aspektach życia Polaków. Z ogromnymi bolączkami muszą borykać się przedsiębiorcy, bowiem jak pokazuje najnowsze zestawienie Coface, niewypłacalność w Polsce rośnie.

Z badania, na które powołuje się Business Insider, wynika, że poziom niewypłacalności w Polsce wzrósł o 122 proc. w I kwartale 2021 r. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ogromną niewypłacalność odnotowało kilka branż.

Niewypłacalność w transporcie wzrosła o 236 proc., natomiast w usługach o 220 proc. Ogromny wzrost odnotowano w handlu (135 proc.) oraz budownictwie (77 proc.). Ogromna niewypłacalność objęła rolnictwo, które zaliczyło wzrost o 150 proc.

[EMBED-11]

Eksperci wskazują, że pandemia COVID-19 i mocne restrykcje trwają w Polsce od marca 2020 r., ale co najważniejsze, ich piętno odciśnięte na gospodarce uwidacznia się dopiero po pewnym czasie. Jednocześnie główny ekonomista Coface w Europie Centralnej Grzegorz Sielewicz powiedział, że wpływ na ograniczenie skutków pandemii miały programy pomocowe wprowadzone przez rząd.

Niewypłacalność będzie rosła?

Niewypłacalność jest efektem wprowadzonych ustawą covidową uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu. Pozwoliły one na wdrożenie konkretnych działań mających na celu restrukturyzacji oraz niemożność wdrożenia egzekucji wobec dłużnika.

Najmocniej niewypłacalność dotknęła przedsiębiorców. Wysoki poziom utrzymały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ze wszystkich spółek poradził sobie jedynie segment tych akcyjnych.

Wciąż z trudną sytuacją musi borykać się handel. Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface, podkreśliła, że źródłem problemów sektora handlu może być przedłużanie kolejnych lockdownów oraz zmniejszenie konsumpcji.

Na niewypłacalność poszczególnych podmiotów składają się również inne czynniki. Zmniejszona konsumpcja to skutek bezrobocia, utraty pracy, czy powolne zanikanie pomocy od państwa.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pieniądze: od czerwca nowe limity dotyczące dorabiania do emerytury, ZUS niedługo je opublikuje

Finanse

Przedsiębiorco uważaj. Jeżeli nie złożysz ważnej deklaracji w ZUS, zapłacisz 5 000 zł kary

Czytaj więcej >

Finanse

Rata kredytu niższa o 5 tys. złotych. Sąd pozbawił bank prawa doliczania WIBOR-u do raty

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

UOKIK stawia zarzuty Profi Credit Polska. Dotyczą sposobu windykacji

Czytaj więcej >
Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Nowe limity dorabiania do rent i emerytur. Zmiany od grudnia 2022

Czytaj więcej >
Iberion

Finanse

Dodatek elektryczny. Wnioski można składać od 1 grudnia

Czytaj więcej >
Według eksperta Banku Pekao, inflacja po chwilowym spadku utrzyma się na stałym wysokim poziomie.

Finanse

Ekonomiści: inflacja w listopadzie będzie niższa niż zakładano

Czytaj więcej >