BiznesINFO.pl
Pomoc dla biznesu będzie kosztować. Za wszystko zapłacą Polacy - w podatkach

Biznes Info

Będzie dodatkowa pomoc dla biznesu. Wszyscy solidarnie się na nią złożymy

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Pomoc dla biznesu pochłonie 30 miliardów złotych. Skąd państwo weźmie na to pieniądze? Dla nikogo nie powinno być to zaskoczeniem - do wciąż nowych podatków powinniśmy się już przyzwyczaić.

Za pomoc dla biznesu zapłacimy w podatkach

Ostatnio pojawiła się deklaracja ze strony rządu, że przekaże dodatkowe 30 mld zł na pomoc dla biznesu. Prezydent Konfederacji Lewiatan nie ma żadnych złudzeń, skąd politycy będą czerpać dodatkowe fundusze.

- Na końcu te pieniądze pewnie będą wyciągnięte z nas. Musimy się spodziewać, że ten ponad rok z pandemią wcześniej czy później uderzy nas po kieszeniach w podatkach - mówił Maciej Witucki w programie "Money. To się liczy".

 - Myślę, że skoro minister finansów używa tak wspaniałej, brytyjskiej dyplomacji werbalnej, to rzeczywiście możemy spodziewać się podwyżki podatków - dodał prezydent Konfederacji Lewiatan.

Maciej Witucki nawiązał też do praktyki rządu polegającej na wprowadzaniu kolejnych opłat, nie nazywając ich wprost podatkami. "To moda, która przyszła z Brukseli" - powiedział. W końcu w praktyce nie robi to większej różnicy, jak nazwiemy nową daninę - opłatą czy podatkiem. Pieniądze z portfela i tak nam uciekną.

Ponad 30 podatków za rządów PiS

Portal Interia przeliczył ostatnio, że ogłoszony podatek od reklam, jest 35. podatkiem (czy jak wolałby rząd "opłatą") wprowadzonym za kadencji obecnej władzy. Przypomnijmy, o jakich opłatach mowa. Od 2016 roku obowiązuje przede wszystkim podatek bankowy, który rocznie przynosi do budżetu 4 mld zł.

Od 2019 r. Polacy, których dochód przekracza milion złotych rocznie, muszą przekazywać daninę solidarnościową, która daje kolejne 1,5 mld zł do budżetu.

Podatek cukrowy wprowadzony zupełnie niedawno, a który płaci każdy z nas (kto spożywa napoje z dodatkiem cukru, substancji słodzących, kofeiny, tauryny lub guarany) to wpływ do budżetu rzędu ok. 3 mld zł rocznie. A to tylko niektóre z bardzo długiej listy wprowadzonych przez rząd podatków (opłat), które, koniec końców, dotykają każdego Polaka.

System podatkowy w Polsce był niejednokrotnie poddawany ocenie przy okazji różnych rankingów, takich jak np. International Tax Competitiveness Index, w którym zajęliśmy 3.(!) miejsce od końca spośród krajów należących do OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) i na przedostatnim miejscu w Europie lądując niedaleko za Włochami. To jednak nie wszystko. W kategorii "Paying Taxes" swojego rankingu "Doing Business" Bank Światowy przyznał Polsce dalekie 77. miejsce na świecie.

Podobne artykuły

pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >
Trwają prace nad europejską płacą minimalną

Twój portfel

Europejska płaca minimalna. Poprawki w dyrektywie korzystne dla pracowników

Czytaj więcej >
Emerytura

Twój portfel

Pomoc też dla emerytów, mogą dostać 2080 zł. Warunek jest jeden

Czytaj więcej >
Zmiana cen gazu o kilka procent

Twój portfel

Musimy przygotować się na zmianę cen gazu. Czeka nas już od lipca

Czytaj więcej >
Abonament nadal trzeba płacić. KRRiT poinformowała wszystkich.

Twój portfel

KRRiT wydała specjalny komunikat dotyczący abonamentu. Polacy będą wściekli na jego treść

Czytaj więcej >
Banki nie mają innego wyjścia i muszą podnosić opłaty?

Twój portfel

Banki drastycznie podnoszą ceny swoich usług. Będziemy płacić znacznie więcej

Czytaj więcej >