BiznesINFO.pl

Piotr Molecki/East News

Poziom bezrobocia w Polsce najniższy w całej w Unii Europejskiej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak bezrobocie w Polsce przedstawia się na tle Unii Europejskiej

  • Co jest powodem tak niskiego bezrobocia

  • Czy sytuacja może drastycznie zmienić się w najbliższym czasie

Bezrobocie w Polsce

Mamy spore powody do radości, przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnienie w Polsce. W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc., czyli najmniej w całej Unii Europejskiej, pokazują dane Eurostatu. Tuż za nami uplasowały się Czechy z wynikiem 3,2 proc.

W całej strefie euro stopa bezrobocia wyniosła w lutym bieżącego roku 8,3 proc. po uwzględnieniu czynników sezonowych, co oznacza, że sytuacja ze stycznia nie uległa poprawie, kiedy stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc. po korekcie z 8,1 proc.

Eurostat podaje, że przeciętna stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 7,5 proc., wobec 7,5 proc. w poprzednim miesiącu.

Polska z najniższym bezrobociem

Mimo że liczba bezrobotnych wzrosła do 540 tys. wobec 531 tys. w styczniu, udało nam się utrzymać stopę bezrobocia na poziomie 3,1 proc.

Wczoraj szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski udostępnił dane Eurostatu w poście na twitterze, podkreślając, jak pozytywna jest to informacja, zważywszy na fakt, że w Polsce bezrobocie potrafiło być na wysokim poziomie.

Jak długo będzie kolorowo

Rzecznik rządu Piotr Müller został poproszony podczas konferencji prasowej o komentarz na temat tak dobrego wyniku, jaki udało się osiągnąć Polsce na tle całej Unii Europejskiej. Dopytywano go m.in. o to, czy na wpływ na niskie bezrobocie miała pomoc z ramienia tarczy antykryzysowej, której jednym z warunków otrzymania wsparcia jest utrzymanie zatrudnienia, podaje PAP.

Müller został zapytany również o to, czy rząd nie obawia się nadzatrudnienia i masowego bezrobocia, kiedy tarcza antykryzysowa nie będzie działać.

- Przede wszystkim tarcze kryzysowe, zarówno tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i wszystkie elementy związane z tarczą ZUS-owską, innymi zwolnieniami i poręczeniami kredytowymi, miały na celu uratowanie miejsc pracy i zabezpieczenie łańcuchów dostaw, które były realizowane w Polsce. W związku z tym to jest to działanie, które uratowało miejsca pracy - odpowiedział rzecznik rządu i podkreślił, że fakt, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, jest powodem do radości, a nie smutku.

Tagi:

Bezrobociepraca

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]