Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Poziom bezrobocia w Polsce najniższy w całej w Unii Europejskiej
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 07.04.2021 02:00

Poziom bezrobocia w Polsce najniższy w całej w Unii Europejskiej

Bezrobocie w Polsce najniższe w całej UE
Piotr Molecki/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak bezrobocie w Polsce przedstawia się na tle Unii Europejskiej

  • Co jest powodem tak niskiego bezrobocia

  • Czy sytuacja może drastycznie zmienić się w najbliższym czasie

Bezrobocie w Polsce

Mamy spore powody do radości, przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnienie w Polsce. W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc., czyli najmniej w całej Unii Europejskiej, pokazują dane Eurostatu. Tuż za nami uplasowały się Czechy z wynikiem 3,2 proc.

W całej strefie euro stopa bezrobocia wyniosła w lutym bieżącego roku 8,3 proc. po uwzględnieniu czynników sezonowych, co oznacza, że sytuacja ze stycznia nie uległa poprawie, kiedy stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc. po korekcie z 8,1 proc.

Eurostat podaje, że przeciętna stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 7,5 proc., wobec 7,5 proc. w poprzednim miesiącu.

Polska z najniższym bezrobociem

Mimo że liczba bezrobotnych wzrosła do 540 tys. wobec 531 tys. w styczniu, udało nam się utrzymać stopę bezrobocia na poziomie 3,1 proc.

Wczoraj szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski udostępnił dane Eurostatu w poście na twitterze, podkreślając, jak pozytywna jest to informacja, zważywszy na fakt, że w Polsce bezrobocie potrafiło być na wysokim poziomie.

Jak długo będzie kolorowo

Rzecznik rządu Piotr Müller został poproszony podczas konferencji prasowej o komentarz na temat tak dobrego wyniku, jaki udało się osiągnąć Polsce na tle całej Unii Europejskiej. Dopytywano go m.in. o to, czy na wpływ na niskie bezrobocie miała pomoc z ramienia tarczy antykryzysowej, której jednym z warunków otrzymania wsparcia jest utrzymanie zatrudnienia, podaje PAP.

Müller został zapytany również o to, czy rząd nie obawia się nadzatrudnienia i masowego bezrobocia, kiedy tarcza antykryzysowa nie będzie działać.

- Przede wszystkim tarcze kryzysowe, zarówno tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i wszystkie elementy związane z tarczą ZUS-owską, innymi zwolnieniami i poręczeniami kredytowymi, miały na celu uratowanie miejsc pracy i zabezpieczenie łańcuchów dostaw, które były realizowane w Polsce. W związku z tym to jest to działanie, które uratowało miejsca pracy - odpowiedział rzecznik rządu i podkreślił, że fakt, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, jest powodem do radości, a nie smutku.