BiznesINFO.pl
Bezrobocie w Polsce najniższe w całej UE

Piotr Molecki/East News

Poziom bezrobocia w Polsce najniższy w całej w Unii Europejskiej

7 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Bezrobocie w Polsce jest najniższe w całej Unii Europejskiej. Okazuje się, że epidemia koronawirusa nie jest nam straszna, jeśli chodzi o zatrudnienie. Stopa bezrobocia wyniosła 3,1 proc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak bezrobocie w Polsce przedstawia się na tle Unii Europejskiej

  • Co jest powodem tak niskiego bezrobocia

  • Czy sytuacja może drastycznie zmienić się w najbliższym czasie

Bezrobocie w Polsce

Mamy spore powody do radości, przynajmniej jeśli chodzi o zatrudnienie w Polsce. W lutym bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1 proc., czyli najmniej w całej Unii Europejskiej, pokazują dane Eurostatu. Tuż za nami uplasowały się Czechy z wynikiem 3,2 proc.

W całej strefie euro stopa bezrobocia wyniosła w lutym bieżącego roku 8,3 proc. po uwzględnieniu czynników sezonowych, co oznacza, że sytuacja ze stycznia nie uległa poprawie, kiedy stopa bezrobocia wyniosła 8,3 proc. po korekcie z 8,1 proc.

Eurostat podaje, że przeciętna stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła 7,5 proc., wobec 7,5 proc. w poprzednim miesiącu.

Polska z najniższym bezrobociem

Mimo że liczba bezrobotnych wzrosła do 540 tys. wobec 531 tys. w styczniu, udało nam się utrzymać stopę bezrobocia na poziomie 3,1 proc.

Wczoraj szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski udostępnił dane Eurostatu w poście na twitterze, podkreślając, jak pozytywna jest to informacja, zważywszy na fakt, że w Polsce bezrobocie potrafiło być na wysokim poziomie.

Jak długo będzie kolorowo

Rzecznik rządu Piotr Müller został poproszony podczas konferencji prasowej o komentarz na temat tak dobrego wyniku, jaki udało się osiągnąć Polsce na tle całej Unii Europejskiej. Dopytywano go m.in. o to, czy na wpływ na niskie bezrobocie miała pomoc z ramienia tarczy antykryzysowej, której jednym z warunków otrzymania wsparcia jest utrzymanie zatrudnienia, podaje PAP.

Müller został zapytany również o to, czy rząd nie obawia się nadzatrudnienia i masowego bezrobocia, kiedy tarcza antykryzysowa nie będzie działać.

- Przede wszystkim tarcze kryzysowe, zarówno tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i wszystkie elementy związane z tarczą ZUS-owską, innymi zwolnieniami i poręczeniami kredytowymi, miały na celu uratowanie miejsc pracy i zabezpieczenie łańcuchów dostaw, które były realizowane w Polsce. W związku z tym to jest to działanie, które uratowało miejsca pracy - odpowiedział rzecznik rządu i podkreślił, że fakt, że Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, jest powodem do radości, a nie smutku.

Tagi:

Bezrobociepraca

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >