Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemieckie media znów ostro o Polsce
Joanna Leja
Joanna Leja 28.10.2021 02:00

Niemieckie media znów ostro o Polsce

Niemieckie media ostro o Polsce
Zdjęcie autorstwa Ingo Joseph z Pexels

Niemieckie media postanowiły skomentować sytuacje w Polsce. Ich komentatorzy nie mają wątpliwości, że kara finansowa TSUE dla Polski jest słuszną decyzją. Jednak nie wszyscy są przekonani, że ta metoda okaże się skuteczna.

O „niemal rozpaczliwej próbie” znalezienia wyjścia z kryzysu, który osiągnął „niebezpieczny poziom eskalacji” pisze lewicowo-liberalny dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Zdaniem autora komentarza Wolfganga Janischa, nakładając karę w wysokości jednego miliona euro dziennie Trybunał Sprawiedliwości UE „zwiększył presję” na rząd w Warszawie, ale nie jest pewne, czy ta metoda przybliży rozwiązanie problemu.

– To jak na razie punkt kulminacyjny przyciągającego uwagę rozdziału w historii europejskiego orzecznictwa – ocenił Janisch. – UE nie może pogodzić się z tym, że wymiar sprawiedliwości jakiegoś kraju skazany jest na samowolę rządu. Fundamentem wzajemnego zaufania jest funkcjonowanie prawa i sądów – to europejskie minimum w poddanej siłom odśrodkowym Unii, która traci łączące elementy” – tłumaczy Janisch.

Nałożenie kary finansowej jest zdaniem Janischa „niemal rozpaczliwą próbą znalezienia wyjścia z kryzysu, który osiągnął niebezpieczny poziom eskalacji”.

– Rząd w Warszawie obstaje przy swojej polityce niszczenia wymiaru sprawiedliwości, podczas gdy polski 'Trybunał Konstytucyjny', który nie zasługuje na takie miano, kwestionuje fundamentalną zasadę prymatu prawa UE – czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.

„Die Welt” skomentował, że decyzję TSUE należy interpretować jako próbę zdemaskowania blefu po stronie polskiej. Jeżeli polski rząd ugnie się, oznaczać to będzie de facto sprzeciwienie się wyrokowi własnego sądu. To bezpośrednia konfrontacja. Na tym polega znaczenie najnowszej decyzji TSUE

Z kolei Albrecht Meier z „Tagesspiegel” pisze, że Wysoka kara finansowa może okazać się bardziej skuteczna od politycznego dialogu.

Chociaż kanclerz Angela Merkel ostrzegła niedawno przed rozstrzyganiem sporu wyłącznie przed sądem, decyzja o karze finansowej podjęta przez trybunał w Luksemburgu jest zdaniem komentatora prawidłowa.

Tagi: