Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemiecka marka samochodowa ogłosiła bankructwo
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.12.2022 15:51

Niemiecka marka samochodowa ogłosiła bankructwo

5604964197 494409fc1b k
domena publiczna

Portal Automotive News Europe donosi, że Borgward — niemiecka marka samochodowa — zbankrutowała z początkiem grudnia. Firma powstała w 1929 roku, ale z powodu błędów technicznych w produkowanych autach ogłosiła upadłość (po raz pierwszy) w 1961 roku. Szansa na odrodzenie pojawiła się 8 lat temu, bo markę wskrzesiła spółka Beiqi Foton Motor. Niestety, długoletnia tradycja, ciekawa oferta i chiński kapitał okazały się niewystarczające.

Co poszło nie tak?

W 2014 roku Borgward wznowił działalność dzięki spółce Beiqi Foton Motor, zależnej od chińskiego holdingu BAIC Group. W ofercie firmy znajdowały się SUV-y i crossovery. W latach 2015-2019 wyprodukowano na terenie Chin 4 modele napędzane silnikami benzynowymi, przy czym jeden z nich był również dostępny jako elektryk.

Trzy lata temu firma odnotowała swój najlepszy rok. Sprzedała wówczas 55 tys. pojazdów. Jednak niedługo potem zainteresowanie klientów zaczęło spadać. W efekcie w 2021 roku sprzedano jedynie 3600 samochodów, a straty finansowe marki wyniosły 4,7 mld juanów (ok. 3 mld zł).

Kiedyś Borgward dostarczał pojazdy… nazistom

Historia niemieckiej marki motoryzacyjnej rozpoczęła się w 1929 roku. Już rok później wyprodukowano pierwszy model trójkołowca Pionier (na rynek wypuszczono go pod logiem wcześniej przejętej firmy Goliath). Później pojawiły się kolejne modele, a po wybuchu II wojny światowej marka przebranżowiła się na produkcję pojazdów wojskowych. Nazistom dostarczała ciężkie nosiciele ładunków Borgward IV coraz lekkie nosiciele ładunków Goliath. 

Po wojnie firma powróciła do produkcji samochodów. Na rynek trafiły modele 1500 oraz Isabella. To właśnie ten samochód sprzedano w liczbie 200 tys. sztuk.

Borgward był w czasach swojej świetności trzecim co do wielkości producentem samochodowym w kraju.

Jednak z czasem produkowane pojazdy miały coraz to więcej technicznych wad. Doprowadziło to do utraty zaufania wśród klientów. Firmę postawiono w stan upadłości w 1961 roku. Rok później zakończyła działalność.