BiznesINFO.pl
Niemcy szukają pracowników. Dominują dwie branże

Pixabay/RalfWickhorst

Niemcy pilnie poszukują pracowników. W dwóch branżach znajdziesz ją od ręki

12 Lipca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Myślisz o podjęciu pracy w Niemczech? Okazuje się, że w dwóch branżach znajdziesz ją od ręki. Kadrowe braki to skutek pandemii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jakich branżach w Niemczech nie trudno o pracę

  • Skąd braki kadrowe w tychże branżach

  • Co się stało z pracownikami opustoszałych branż

Niemcy szukają pracowników. Dominują dwie branże

Wakacje to czas, gdy wielu Polaków szuka pracy za granicą, w tym u naszego zachodniego sąsiada. Okazuje się, że praca w Niemczech jest, szczególnie w dwóch branżach.

Chodzi o branże gastronomiczną i hotelarską. Jak podaje za portalem RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) Polska Agencja Prasowa, brakuje m.in. kucharzy, czy pracowników obsługi. Portal zwraca również uwagę na brak dorabiających w lokalach gastronomicznych studentów i pracowników sezonowych z zagranicy.

Braki kadrowe w branży gastronomicznej i hotelarskiej to efekt pandemii, a ściślej długiego lockdownu wskutek którego nie mogły one prowadzić normalnej działalności. Gdy po długiej przerwie ponowne otwarcie było w końcu możliwe, okazało się, że nie ma komu pracować.

Portal przywołuje dane Federalnej Agencji Pracy z których wynika, że liczba pracowników objętych składkami na ubezpieczenie społeczne w branży gastronomicznej i hotelarskiej wyniosła w kwietniu tego roku niemal 940 tys.

W porównaniu z kwietniem 2019 roku, gdy o koronawirusie i jego skutkach gospodarczych nikt nie miał pojęcia, mamy do czynienia ze spadkiem o prawie 154 tys. osób, a więc niemal 15 proc. Ale wyraźny spadek pracowników widoczny jest również w porównaniu z kwietniem zeszłego roku, gdy pandemia już szalała, również w Niemczech. Pracowało wówczas we wspomnianych branżach niemal 83 tys. więcej osób, co oznacza, że zatrudnienie zmniejszyło się o 8 proc.

Gdzie się podziali pracownicy?

Co się stało z tymi osobami? Jak podaje za RND Agencja, część z nich znalazła zatrudnienie w Austrii i Szwajcarii, gdzie odmrożenie dotyczące lokali gastronomicznych i obiektów noclegowych nastąpiło wcześniej niż w Niemczech.

Ingrid Hartges, dyrektor generalnej Niemieckiego Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji twierdzi w rozmowie z portalem, że pracownicy wspomnianych branż niebawem powrócą, a póki co najważniejsze jest, by "polityka zapewniała długotrwałe otwarcie branży".

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznesinfo

Praca

ZUS: Umowa emerytalna z Turcją już działa

Czytaj więcej >

Praca

Ile ważne jest skierowanie na badanie lekarskie? Odpowiadamy!

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Praca

Inspekcja Pracy bierze się za pracodawców. Będą kontrole tarcz i warunków pracowników podczas pandemii

Czytaj więcej >
Płaca minimalna w górę o 500 zł?

Praca

Płaca minimalna pójdzie w górę o 500 zł? Mamy komentarz ministerstwa

Czytaj więcej >
pixabay, katyveldhorst

Praca

Polski Ład przestraszył polskich przedsiębiorców. Już teraz planują przeniesienie do Czech

Czytaj więcej >

Praca

Na czym polega marketing relacji i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej >