BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Polacy mogą podróżować do Niemiec. Jednak tylko w kilku przypadkach

19 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Niemcy wprowadziły w marcu obostrzenia związane z przekraczaniem granic kraju. Tylko w niektórych wypadkach Polacy mogą pojechać do Niemiec - informuje “Deutsche Welle".

Niemcy: wjazd tylko w kilku przypadkach

Już w zeszłym miesiącu Niemcy wprowadziły ograniczenia związane z wjazdem obcokrajowców. Do Niemiec może jechać ktoś, kto mieszka tam na stałe lub ma ważny powód. 

Poważnym uzasadnieniem wjazdu lub przejazdu przez Niemcy jest np. powrót do stałego miejsca zamieszkania, podróż do miejsca pracy lub konieczność opieki nad własnym dzieckiem. Ostateczna decyzja należy do niemieckiej policji. Za istotny powód nie są uznawane odwiedzenie rodziny lub podróż w celu turystycznym.

Warto pamiętać, że jeśli osoba z rodziny wymagająca opieki ma na miejscu zapewnioną opiekę medyczną, to wtedy wjazd do Niemiec nie będzie już możliwy. Dopuszczalny jest też odbiór krewnego, który odbywał leczenie w Niemczech.

- W sprawach bardzo indywidualnych nie wymienionych w rozporządzeniu należy się dowiadywać. Tych informacji udziela w Niemczech policja i urzędy zdrowia. Nie ma tutaj oficjalnych wniosków - mówi na łamach “Deutsche Welle” Dariusz Pawłoś, attaché prasowy ambasady RP w Berlinie.

Do partnera w Niemczech na razie nie pojedziesz

Niemcy zakazały także odwiedzin, nawet jeśli chodzi o wizytę u małżonka lub partnera czy dziecka. Nie można wjechać do Niemiec, aby odebrać zwierzę. W takich przypadkach jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. leczenie). Do Niemiec nie wjedziemy także wtedy, gdy jako powód podamy posiadanie w tym kraju nieruchomości ani wtedy, gdy Niemcy to nasze drugie miejsce zamieszkania - podaje “DW”.

Podczas kontroli trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości i zaświadczenie o konieczności przekroczenia granicy. Ten drugi dokument jest konieczny szczególnie w przypadku osób pracujących w Niemczech, a mieszkających w Polsce. Policjancie mogą zażądać okazania także innych dokumentów, np. umowy o pracę.

Kwarantanna w Niemczech

Osoby, które wjeżdżają do Niemiec, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę. Ale nie wszystkich będzie dotyczyć. “Kwarantannie (o ile nie ma symptomów choroby) nie podlegają osoby powracające z zagranicy w przeciągu 48 godzin od wyjazdu z Niemiec, pracownicy służby zdrowia, kierowcy przewożący zawodowo towary i ludzi, pracownicy firm transportowych przekraczający granicę z powodów służbowych oraz Polacy, którzy codziennie lub do pięciu dni w tygodniu dojeżdżają do pracy w Niemczech” - czytamy w “DW”.

Kwarantanna nie obejmuje również tych, którzy wjeżdzają do Niemiec na konieczne leczenie lub z bardzo ważnego powodu, jak np. opieka nad dzieckiem. Należy jednak pamiętać o dokumentach.

Więcej w “Deutsche Welle”.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >