Niemcy upamiętniają ważne wydarzenie
Pxhere CC0
Autor Maria Glinka - 7 Grudnia 2020

Prezydent Niemiec kieruje bardzo ważne słowa do Polaków. Istotny gest zza Odry

Niemcy udowodnili, że mimo ostatnich sporów w dalszym ciągu cenią sobie relacje z Polską. W 50. rocznicę słynnego gestu kanclerza Willego Brandta głos zabrał prezydent Frank-Walter Steinmeier. Padły słowa o pamięci wydarzeń historycznych i wspólnej przyszłości.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Co powiedział prezydent Niemiec w dniu ważnej rocznicy
 • Co wydarzyło się 50 lat temu
 • Co jest kością niezgody w stosunkach niemiecko-polskich

Niemcy nie zapominają o historii

Niemcy obchodzili rocznicę ważnego wydarzenia w inny sposób niż dotychczas. Z uwagi na pandemię prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier opublikował materiał wideo, w którym upamiętnia słynne uklęknięcie kanclerza Willego Brandta w Warszawie. W nagraniu padły kluczowe słowa odnoszące się do relacji Polski i Niemiec. - Partnerstwo pomiędzy Niemcami a Polską jest istotnym warunkiem udanej przyszłości - przyznał prezydent.

W dalszej części wideoprzesłania Frank-Walter Steinmeier zaznaczył, że pamięć o wydarzeniach z II wojny światowej jest w Niemczech w dalszym ciągu żywa. - Ale nie zapomnimy też przeszłości. Nie zapomnimy cierpienia ludzi w Polsce, nie zapomnimy historycznej odwagi do pojednania i nie zapomnimy o uklęknięciu, które nam o tym wszystkim przypomina - oznajmił.

Coca-Cola natychmiastowo kończy współpracę z firmą byłego rzecznika PiS. Powód? Działania sprzeczne z etykąCoca-Cola natychmiastowo kończy współpracę z firmą byłego rzecznika PiS. Powód? Działania sprzeczne z etykąCzytaj dalej

Deutsche Welle przekazuje, że prezydent Niemiec z radością przyjął decyzję Bundestagu o wybudowaniu miejsca pamięci polskich ofiar II wojny światowej. Monument stanie w Berlinie. - Ten pomnik będzie widocznym znakiem przeciwko zapomnieniu. Jednocześnie powinien być dla nas ciągłym napomnieniem dla lepszej przyszłości - podsumował Frank-Walter Steinmeier.

Do wydarzenia sprzed 50 lat odniósł się także wicekanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD). Polityk określił uklęknięcie jako „dogłębnie ludzki gest” i zwrócił uwagę na znaczenie polityki odprężenia, którą prowadził kanclerz Brandt względem bloku komunistycznego.

Zapłacisz nawet do 2800 złotych. Od 2021 roku wzrośnie stawka, którą wielu będzie musiało zapłacićZapłacisz nawet do 2800 złotych. Od 2021 roku wzrośnie stawka, którą wielu będzie musiało zapłacićCzytaj dalej

Historyczne wydarzenie wielkiej wagi

Wydarzenie, które wspomina prezydent Niemiec, miało miejsce 7 grudnia 1970 r. tuż przed podpisaniem traktatu, na mocy którego Republika Federalna Niemiec (RFN) uznała polską granicę zachodnią. Umowa była kluczowa z punktu widzenia Polski, znajdującej się po socjalistycznej stronie żelaznej kurtyny.

Krótko przed zawarciem porozumienia kanclerz Niemiec Willy Brandt składał wieniec przed Pomnikiem Bohaterów Getta. W trakcie uroczystości uklęknął obojgiem kolan na stopniach monumentu, pochylając głowę, splatając ręce i pogrążając się w chwilowej zadumie.

Ten historyczny gest, wykraczający poza kanon protokołu dyplomatycznego, był szeroko komentowany przez opinię publiczną. Zachowanie kanclerza Niemiec zostało zinterpretowane jako wyznanie winy za masową egzekucję ludności żydowskiej. W ten sposób Brandt oddał hołd wszystkich zamordowanym przez reżim hitlerowski. Rangę wydarzenia podnosi fakt, że była to pierwsza oficjalna wizyta kanclerza Niemiec w powojennej Polsce.

Szykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystkoSzykuje się blokada, jakiej jeszcze nie było. Tłum protestujących wyleje się na ulice i wstrzyma wszystkoCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Masz te monety w domu? Możesz być milionerem
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Ważne słowa w trudnym czasie dla Niemiec i Polski. Stosunki polityczne między sąsiadami coraz gorsze

Niemcy uchodzą za jednego z najważniejszych sojuszników Polski. Sąsiad zza Odry od lat pozostaje naszym głównym partnerem handlowym. PKO donosi, że ostatnie 5 lat (2014-2019) charakteryzowały się systematycznym pogłębianiem współpracy gospodarczej. Między 2014 r. a 2019 r. wzrósł zarówno polski eksport do Niemiec, jak i niemiecki import do Polski. Niemcy odpowiadają za 27,6 proc. polskiego eksportu i 26,8 proc. importu.

Choć relacje ekonomiczne utrzymują się na stabilnym poziomie to stosunki polityczne między Niemcami a Polską ulegają pogorszeniu. Tuż po obaleniu muru berlińskiego Niemcy konsekwentnie wspierali polskie dążenia do wspólnoty euroatlantyckiej. Jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska obrała dość antyunijny kurs, a Niemcy w dalszym ciągu pozostają wierni wartościom, na których została zbudowana Wspólnota.

Fatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduFatalny problem z tablicami rejestracyjnymi. Tysiące aut może nie przejść przegląduCzytaj dalej

W tym, trudnym pandemicznym roku, prezydent Niemiec zaoferował Polsce pomoc w walce z koronawirusem. Wsparcie zostało odrzucone przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, a kontrowersyjną propozycję sąsiadom złożyła posłanka PiS Joanna Lichocka.

Jednym z najnowszych punktów zapalnych w relacjach polsko-niemieckich jest zapowiadane weto względem budżetu UE. Rząd PiS nie chce wyrazić zgody na powiązanie funduszy z mechanizmem warunkowości i praworządności, który opracowano w trakcie prezydencji Niemiec w Radzie Unii Europejskiej.

Stało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęStało się, kierowcy muszą być gotowi na nową opłatę. Ministerstwo już podało kwotęCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Chłopak Ani przyznał się do morderstwa. Właśnie usłyszał zarzuty
 2. Radio Maryja na celowniku sanepidu. Żądają odpowiedzi
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje Tomasz Dudek. Miał dopiero 35 lat
 7. Szarapowa kusi gorącym zdjęciem. (FOTO 18+)
Klikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniKlikniesz tylko w SMS, pieniądze przepadną. Oszuści są coraz bardziej bezczelniCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News