George Soros o polsko-węgierskim wecie
Wikipedia/Niccolò Caranti, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21891837
Autor Maria Glinka - 20 Listopada 2020

Soros w mocnych słowach o budżetowym pacie w UE. Zaleca twardą politykę wobec Polski i Węgier

Amerykański przedsiębiorca George Soros przyznał, że Unia Europejska „nie może odpuścić Warszawie i Budapesztowi kwestii praworządności”. Inwestor nie ma wątpliwości, że powodem polsko-węgierskiego weta jest fakt nagminnego łamania prawa w obu tych krajach. Na łamach „Project Syndicate” wyjawił, w jaki sposób pozostałe 25 krajów członkowskich może w razie konieczności uchronić się przed blokadą.

George Soros: reakcja UE na weto Polski i Węgier przesądzi o przyszłości całej Wspólnoty

George Soros, amerykański finansista, zabrał głos w sprawie zablokowania wieloletniego budżetu unijnego i Funduszu Odbudowy „New Generation EU” przez Warszawę i Budapeszt. Zdaniem filantropa reakcja UE na ten polsko-węgierski manewr przesądzi o tym, czy przetrwa Wspólnota wierna „wartościom, na których została założona”.

Dlaczego władze Polski i Węgier zdecydowały się zablokować środki unijne? Politycy z obu państw zgodnie twierdzą, że nie wyrażą zgody na powiązanie kwestii budżetowych z przestrzeganiem prawa przez poszczególne państwa członkowskie.

Jednak George Soros nie ma wątpliwości, że obydwa państwa zdają sobie tak naprawdę sprawę, że „w skandaliczny sposób łamią praworządność, i nie chcą ponosić za to konsekwencji”.

Listy już są rozsyłane. Właściciele aż czterech marek samochodów muszą pilnie zgłosić się do serwisówListy już są rozsyłane. Właściciele aż czterech marek samochodów muszą pilnie zgłosić się do serwisówCzytaj dalej

George Soros wskazuje na metodę ominięcia weta

Zdaniem komentatora tych ostatnich, kontrowersyjnych wydarzeń istnieje jedna metoda na uniknięcie realnych konsekwencji polsko-węgierskiego weta. Ekspert przyznał, że zapisy dotyczące praworządności zostały przyjęte głosem większości kwalifikowanej w miniony poniedziałek. Zatem jeżeli państwa nie porozumieją się w sprawie nowego pakietu finansowego to ważność starego budżetu (który wygasa z końcem 2020 r.) będzie wydłużana z roku na rok. W rezultacie Polska i Węgry nie otrzymałyby żadnych środków finansowych z UE, ponieważ „ich rządy łamią praworządność”.

Przypomnijmy, że budżet unijny jest akceptowany w oparciu o zasadę jednomyślności wszystkich 27 członków Wspólnoty. Chcąc ominąć weto w przypadku Funduszu Odbudowy, należałoby wdrożyć te środki na zasadach procedury wzmocnionej współpracy. Taki pomysł sugerował już europoseł Guy Verhofstadt.

„Gdyby UE poszła tą drogą, weto Orbana i Kaczyńskiego zostałoby ominięte”, czytamy w komentarzu George’a Sorosa. Przyszłość środków finansowych będzie zatem zależała od postawy UE – zwłaszcza od tego, czy odnajdzie w sobie wolę polityczną, aby postawić na strategię omijania weta.

Polscy lekarze z Niemiec odpowiedzieli polskiemu rządowi. Nie pozostawili żadnych złudzeńPolscy lekarze z Niemiec odpowiedzieli polskiemu rządowi. Nie pozostawili żadnych złudzeńCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nikt się nie wywinie, to już pewne. Będziesz musiał zapłacić nawet 150 złotych, rachunki pójdą w górę
  2. Niewiarygodne, w jakich warunkach Czarnecki odebrał połączenie od Polsatu. Internet nie zapomni
  3. Sejm buduje potężną bramę. Chcą odgrodzić się od swoich obywateli i ochronić przed demonstrantami

George Soros w mocnych słowach o Orbanie i Kaczyńskim

George Soros stwierdził, że dla premiera Węgier Victora Orbana i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego praworządność oznacza de facto „ograniczenie osobistej i politycznej korupcji”. Jednak w ocenie przedsiębiorcy zawetowanie budżetu to strategia niezwykle ryzykowna.

Na łamach „Project Syndicate” George Soros nie szczędzi słów krytyki względem politycznych przywódców Polski i Węgier, których określa mianem „dwóch seryjnych sprawców naruszeń”. Puls Biznesu podaje, że zdaniem finansisty Orban utworzył system, dzięki któremu może okradać własny kraj. Za jego kadencji Węgry zaczęły niebezpiecznie kroczyć w stronę kleptokracji.

Auchan wpadł na pomysł jak sprzedawać nawet w niedzielę. Sieć już ruszyła z nowym rozwiązaniemAuchan wpadł na pomysł jak sprzedawać nawet w niedzielę. Sieć już ruszyła z nowym rozwiązaniemCzytaj dalej

George Soros zarzuca premierowi także okradanie ze środków unijnych wszystkich węgierskich miast, w których rządzą władze samorządowe pozostające w opozycji do partii Orbana (Fidesz). „Tylko UE może pomóc. Należałoby np. skierować fundusze unijne do władz lokalnych, gdzie na Węgrzech wciąż funkcjonuje demokracja, w odróżnieniu od szczebla krajowego”, czytamy w komentarzu amerykańskiego inwestora. Jego zdaniem na tej niegodziwej strategii prowadzonej przez Orbana najwięcej traci Budapeszt, choć problemy z dostępem do funduszy mają także inne, duże węgierskie miasta.

George Soros to amerykański inwestor giełdowy pochodzenia żydowsko-węgierskiego. Przedsiębiorca od lat angażuje się także w aktywności filantropijne i łoży środki m.in. na Instytuty Społeczeństwa Otwartego i fundacje, w tym Fundację im. Stefana Batorego. W 2018 r. został okrzyknięty Człowiekiem Roku magazynu Financial Times.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
   2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
   3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
   4. WHO: lockdowny nie byłyby potrzebne. Pod warunkiem zastosowania się do jednego wymogu
   5. 500 złotych premii na pożegnanie. Jedna z sieci handlowych przygotowała niespodziankę
   6. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o "babie sprzedajającej spocony sweter"
   7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
W Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćW Polsce rośnie sieciówkowe monstrum. Dyskonty mają się czego obawiaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News