BiznesINFO.pl
niedzielski ważne koronawirus

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Niedzielski więcej płacić za szczepionki już nie chce. Pfizer może nie dostać pieniędzy

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Adam Niedzielski zadeklarował we wtorek w TVN24, że więcej za szczepionki na COVID-19 polski rząd płacić nie zamierza. Minister zdrowia mówi, że mamy ich pod dostatkiem i nie potrzebujemy ich już więcej.

Sprawa dotyczy szczepionek dostarczanych do Unii Europejskiej i rozdysponowanych po krajach członkowskich. Reuters przypomina, że Polska otrzymywała szczepionki w ramach umów podpisywanych pomiędzy Komisją Europejską i producentami szczepionek. KE w większości kupowała wyroby takich producentów jak BioNTech SE, Moderna i Pfizer.

Do Polski dotarło najwięcej szczepionek wyprodukowanych przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer. Polska ma tak dużą nadwyżkę szczepionek, że zdecydowała się część ze swoich zapasów oddać innym krajom.

W grze miliardy złotych na szczepionki przeciw COVID-19

Niedzielski mówił w TVN24, że kontrakty na szczepionki kosztują Polskę miliardy złotych i są to duże obciążenia finansowe. Do końca 2023 r. mamy więc zapłacić jednej tylko firmie ponad 6 mld zł w ramach kontraktów.

Minister zdrowia mówił, że jest zawiedziony brakiem elastyczności ze strony Komisji Europejskiej oraz producentów szczepionek. Biorąc pod uwagę duże obciążenia finansowe polskiego budżetu w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy, oczekiwał innego podejścia - tłumaczył Niedzielski. Powiedział również, że Polska wraz z 11 innymi krajami członkowskimi złożyła do KE prośbę o skorzystanie ze specjalnego funduszu na opiekę zdrowotną, w związku z przyjmowaniem uchodźców - pisze Business Insider.

"(...) Pod koniec zeszłego tygodnia, skorzystaliśmy z klauzuli siły wyższej i poinformowaliśmy zarówno Komisję Europejską, jak i głównego producenta szczepionek, że odmawiamy przyjmowania tych szczepionek, odmawiamy również wykonywania płatności. Rzeczywiście konsekwencją tego będzie konflikt prawny, który już ma miejsce" - powiedział minister zdrowia.

Póki co problem dotyczy jedynie szczepionek firmy Pfizer, ale polski rząd zamierza rozmawiać również z przedstawicielami innych firm.

Polska nie może wypowiedzieć umowy

Polski rząd nie może bezpośrednio wypowiedzieć umowy producentom szczepionek przeciw COVID-19, ponieważ kontrakty zawarte są przez Komisję Europejską.

Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker cytowany przez Reutersa powiedział dzisiaj, że kraje członkowskie są zobligowane do trzymania się kontraktów, jednak rozumie "trudną sytuację" Polski.

Tagi:

Koronawirus

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >