BiznesINFO.pl

BiznesInfo

Nie złożysz pisma i dostaniesz mniej pieniędzy. To już ostatni moment na rezygnację

27 Lutego 2023

Autor tekstu:

Olgierd Maletka

Nieubłaganie zbliża się ważny termin dla milionów pracowników. Osoby, które nie złożą pisma o rezygnacji, z automatu zostaną zapisane do państwowego programu. Zdaniem rządzących to sposób na długoterminowe oszczędzanie. 

Ostateczny termin, następny za kilka lat

We wtorek, 28 lutego, wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeżeli pismo o rezygnacji nie zostanie złożone do wtorku, w kwietniu pracownik musi spodziewać się niższej pensji. Autozapis do rządowego programu PPK obejmie ok. 8 mln osób.

Kolejną deklarację pracownik może złożyć od 1 marca. Będzie ona obowiązywała do momentu złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK, bądź do kolejnego autozapisu, który odbędzie się za 4 lata, w 2027 r.

O co w tym chodzi?

Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym oszczędności współfinansowane są przez pracowników, pracodawców i państwo.

Według rządu, PPK to sposób na długoterminowe oszczędzanie. Uprawnionymi do gromadzenia oszczędności w programie są wszyscyktórzy podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

Pracodawca nie musi posiadać zgody pracownika, aby zapisać go do programu. Pracownicy w wieku 18-55 lat, którzy nie złożyli deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zostaną do niego zapisani.

Jakie wpłaty do programu?

Standardowa wpłata pracownika na jego rachunek PPK to 2 proc. wynagrodzenia. Pracownik może tę wpłatę podwyższyć - maksymalnie o kolejne 2 proc. wynagrodzenia. 

W wyjątkowych przypadkach można także wpłatę własną obniżyć aż do 0,5 proc. wynagrodzenia. Jest to dopuszczalne wyłącznie w momencie, gdy nasze wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Obowiązek pracodawcy

Do 28 lutego 2023 r. pracodawca ma obowiązek poinformować o ponownym autozapisie do PPK osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat. 

„Pracodawcy powinni pamiętać o tym, że informacja o autozapisie do PPK powinna mieć charakter neutralny, bez sugerowania, żeby osoby, których ten autozapis dotyczy, powinny złożyć rezygnację” - tłumaczy w rozmowie z „Dziennikiem Gazeta Prawna”, Bartosz Marczuk, wiceprezes Państwowego Funduszu Rozwoju. 

Polska firma rozdaje Polakom po 4400 zł

Polska firma rozdaje Polakom po 4400 zł

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

PPKpieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Wpadka wiceministra finansów. Powiedział, że nie zapisał się do PPK
Czytaj więcej >

Finanse

Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Chodzi o wysokość emerytur
Czytaj więcej >

Praca

Pracujesz zdalnie, uważaj. Już niedługo mogą zapukać do ciebie kontrolerzy
Czytaj więcej >

Finanse

Tusk założył się o jedno euro, że rozwiąże problem inflacji w dwa lata
Czytaj więcej >

Finanse

Dwie Biedronki, dwie różne ceny produktu. Sieć się tłumaczy
Czytaj więcej >
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]